Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Miłość silniejsza od koszmaru wojny

Francuz, Sebastien Japrisot należy do ścisłej czołówki francuskich klasyków kryminału. O tym, że francuski kryminał jest subtelny, misternie skonstruowany i pełen nieszablonowych postaci, przekonuje nas także twórczość Frederica Darda czy Georgesa Simenona.

Japrisot, autor m.in. PRZEDZIAŁU MORDERCÓW /reprezentuje mój prywatny podgatunek kryminał kolejowy/, KOPCIUSZKA W POTRZASKU /kryminał stylizowany na baśń/ czy PASAŻERA W DESZCZU /kryminał noir/ popełnił także romantyczną powieść osnutą wokół tajemnicy. Są nią BARDZO DŁUGIE ZARĘCZYNY.

Utwór subtelny, pełen ciekawych postaci, oparty na lekko melodramatycznej intrydze.

Trwa I wojna światowa. Mathilde, przykuta do wózka inwalidzkiego malarka i wielbicielka kotów, tęskni za swoim ukochanym Manechem. Nie tylko tęskni, ale zrobi wszystko, by poznać tragiczną prawdę. Manech, bowiem, zaginął w dramatycznych okolicznościach.

Wrażliwy młodzieniec na znak protestu przeciwko wojnie postrzelił się w rękę. Zamiast do domu, trafił do wojskowego sądu, który skazał go za samookaleczenie. Manech wraz z czterema innymi żołnierzami, którzy zrobili to samo, co on, trafił na linię frontu. Dosłownie, bo pięciu bezbronnych, chorych żołnierzy wygnano z okopów na stronę wroga. Przekroczyli więc granicę śmierci i życia, i słuch po nich zaginął.

Na wieść o tym tragicznym losie piątki skazańców, Mathilde zrobi wszystko, by odkryć, czy żołnierze przeżyli za linią wroga. Czy jej ukochany Manech żyje, czy nie.

Powieść po części epistolarna, bo składają się na nią listy wielu żołnierzy i ich rodzin, którzy relacjonują losy swoich bliskich. I w tych listach, i w narracji autora gdzieś kryje się prawda, bo poznajemy wydarzenia z wielu punktów widzenia.

I przewracamy kartki, czekając na odpowiedź, co wydarzyło się za linią wroga.

Powieść wymaga skupienia, bo zawiera wiele postaci - imion, miejsc, powiązań - i ważne jest zrozumienie rozwijających i zazębiających się wątków.

Ważna to powieść w dorobku Japrisota. To powieść o sile miłości i wojennej tajemnicy. A zakończenie zostaje w naszych głowach na długo po przeczytaniu.

Moja ocena 5/6

niedziela, 27 lutego 2011, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: