Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Zbrodnia w błękicie

 

"Zbrodnia w błękicie", debiutancka powieść Katarzyny Kwiatkowskiej, to kolejny tytuł w kryminalnej serii retro poznańskiego wydawnictwa Zysk i ska.

Jest to debiut bardzo udany - otrzymujemy elegancką powieść detektywistyczną w duchu Agathy Christie i P. D. James. Powieść zawiera wszystkie podstawowe cechy charakterystyczne klasyki gatunku: mamy więc zbrodnię w wiejskiej posiadłości, wąskie grono podejrzanych oraz liczne fałszywe tropy.

Akcja książki osadzona jest u schyłku 19. wieku w ziemiańskiej Wielkopolsce. Detektyw-hobbysta oraz wytrawny podróżnik Jan Morawski przybywa wraz ze swoim służącym do posiadłości przyjaciela. Warto dodać, iż sługa Jana zaczytuje się w Conan Doylu i podręcznikach medycyny sądowej. Sroga zima powoduje, iż wkrótce wiejska rezydencja zostaje odcięta od świata. Podczas pierwszego wspólnego posiłku Morawski poznaje grono gości. Są wśród nich m.in. poseł-żarłok Wacław, jego siostra femme fatale Paulina oraz  stara hrabina. Kolacja pokazuje jak wiele urazów i niesnasek jest między przybyłymi do posiadłości.

Następnego ranka jedna z osób zostaje znaleziona martwa. Zamordowana.

Na prośbę gospodarza Morawski podejmuje się znaleźć sprawcę. Z powodu pogody nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym. A morderca jest wśród przebywających w rezydencji.

Oprócz samej zagadki powieść ujmuje opisem wnętrz oraz staropolskich potraw. Na uwagę zasługują też postaci drugoplanowe takie jak ochmistrzyni Maria czy Madejowa.

Jak się okazuje każda postać ma swoje tajemnice, i wkrótce do listy podejrzanych Morawski dodaje samych gospodarzy i służbę.

Dawno nie czytałem tak dobrego, napisanego współcześnie kryminału, który odwołuje się do brytyjskiej tradycji gatunku. Czuć tu ducha samej Agathy i pisarek takich jak P.D. James czy Elizabeth George, które w tej tradycji piszą swoje powieści. Na plus są także historyczne i kulianarne smaczki oraz lokalizacja powieści.

Moja ocena 5/6

piątek, 04 marca 2011, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/03/04 22:04:29
To sie ciesz, bo wlasnie do mnie idzie w paczce...
-
2011/03/04 22:04:42
Ciesze, nie ciesz...
-
2011/03/05 19:40:24
@dabarai - mam nadzieję, że Ci się spodoba:)
-
2011/03/05 20:08:33
Prawdę mówiąc, chyba nie czytałam kryminału, którego akcja osadzona byłaby w XIX wieku i odczuwam irracjonalną niechęć do tego okresu dziejowego. Zdecydowanie preferuję XX i XXI wiek, ale kto wie...
-
2011/03/05 20:52:00
Ja właśnie dlatego jestem ciekawa, lubię kryminały historyczne!