Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Elly Griffiths - SZLAK KOŚCI

   Brytyjska powieść kryminalna ma się dobrze. SZLAK KOŚCI to ciekawy początek cyklu, który od pierwszych rozdziałów bardzo przypadł mi do gustu. Teraz tylko muszę wyczekiwać, kiedy wydawnictwo Literackie ujawni termin wydania kolejnej części cyklu pt. JANUSOWY KAMIEŃ. Brawa dla wydawcy za porządnego tłumacza, odpowiedni rozmiar czcionki i za samo wydanie. Na żywo książka prezentuje się świetnie, ma ładną, adekwatną do treści, okładkę.

A o czym jest ta powieść, która tak mnie zachwyciła ?

Przenieśmy się więc na odludne mokradła angielskiego hrabstwa Norfolk. Tu, w Słonych Błotach, które od morza oddziela jedynie pas zdradliwych bagien, mieszka z dwoma kotami archeolog Ruth Galloway. Ruth dobiega czterdziestki, wykłada na pobliskim uniwersytecie i uwielbia Iana Rankina. Archeologia to jej pasja, wobec czego nie jest zbyt towarzyska. Dla wielu jej życie mogłoby wydawać się strasznie smutne, ale Ruth kocha to, co robi i kocha również niegościnne pustkowia i tutejszą kapryśną pogodę.

Pewnego dnia na mokradłach zostaje znalezionie ciało. Prowadzący śledztwo inspektor Nelson obawia się, że to zwłoki dziewczynki, która niedawno zaginęła. Makabryczne znalezisko i znaleziony przy nim artefakt uruchamiają spiralę niebezpiecznych zdarzeń. Pomagająca w dochodzeniu jako ekspert sądowy, nasza bohaterka wkrótce staje się obiektem tajemniczego prześladowcy, który oprócz gróźb stale zapewnia ją o swojej obecności. Od teraz każdy odgłos z otaczającego ją pustkowia wydaje się Ruth podejrzany. Gdzieś tam czai się morderca. A może jest nim jeden z mężczyzn, którzy pojawiają się w skomplikowanym uczuciowo życiu Ruth?

Dużym atutem książki są plastyczne opisy przyrody i pogody hrabstwa Norfolk. Bohaterkę polubiłem od samego początku. SZLAK KOŚCI to elegancki, nieepatujący brutalnością czy makabrą, kryminał. I oby więcej na naszym księgarskim rynku takich dobrych tytułów.

Moja ocena 5/z małym plusem/ / 6

piątek, 10 czerwca 2011, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: