Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Wakacyjne lektury

Mamy początek sierpnia, urlopy w pełni. Wszystkim wypoczywającym życzę mile spędzonego czasu. Z uwagi na mój wypoczynek będę rzadziej w blogowym świecie, ale postaram się na bieżąco informować o przeczytanych właśnie książkach. Pierwszy raport już za chwilę.

Dziś rano dotarła do mnie nagroda książkowa z konkursu na blogu Czytam, bo lubię /agaczyta.blox.pl/. Serdecznie dziękuję, a o książce pana Nasaw napiszę, jak tylko ją przeczytam.

A teraz kilka słów o lekturach z ubiegłego tygodnia:

Debiutancka powieść małżeńskiego duetu to początek serii z Reilly Steel, śledczą sądową, która po latach wraca do rodzinnej Irlandii, gdzie ma "wprowadzić laboratorium kryminalistyczne w XXI wiek". Pierwszą sprawą Reilly jest okrutne dzieło seryjnego mordercy, który inspiracje czerpie z dzieł Freuda. Chodzi o to, co powszechnie uznawane jest za tabu.

Powieść przyzwoicie napisana, ale niestety z powodu wzięcia na warsztat oklepanego w powieściach kryminalnych wątku dosyć przewidywalna. Nietrudno zgadnąć, kto zabija i dlaczego. Ale podstawowy zarzut to Irlandia - tu potraktowana bardzo pobieżnie, przewijają się nazwy ulic i miasteczek. Oczekiwałem Irlandii jako drugoplanowego bohatera, z jej mieszkańcami i zabytkami /jak Szkocja u Rankina/. A tu powieść dzieje się w Irlandii, i tylko tyle. Szkoda. Kilka ostatnich rozdziałów i nadmorskie mieściny trochę ratują sytuację. 

Moja ocena : słaba 4/6

  Kallentoft w coraz lepszej formie. Ponura jesień w Linkopping. Chłód, mrok i smutek. I zło. Komisarz Malin Fors prowadzi sprawę zabójstwa biznesmena, którego ciało znaleziono w fosie zabytkowego zamku. Jak się okazuje, zamordowany miał wielu wrogów, w tym członków szacownej familii, do której zamek należał przez wiele wieków. Ale i Malin ma swoje problemy, bo czarna otchłań alkoholowego nałogu nie chce wypuścić jej ze swoich objęć.

Świetna lektura, całkowicie zgadzam się z opinią Cosmopolitan " Malin Fors prowadzi śledztwo tak mroczne, że senne koszmary to przy nim bajki dla dzieci".

Moja ocena 5/6

 

Druga na naszym rynku powieść Davida Goodisa to klasyczny kryminał noir. Skazany na dożywocie za morderstwo, którego nie popełnił, Vincent Parry ucieka z Alcatraz. Policja i prywatni detektywi depczą mu po piętach, z kłopotów ratuje go piękna nieznajoma, która oferuje mu schronienie. I pomoc. To właśnie dzięki pięknej Irene Vincent odzyskuje nadzieję na odkrycie prawdy o wydarzeniach, które zaprowadziły go do więzienia. Ale pierwszy krok to operacja plastyczna, która całkowicie zmieni twarz Vincenta. Ale, niestety, nie zmieni jego życia.

Ciekawy kryminał o niewinnym ściganym. Z klasycznymi niespodziankami, czytaj - zwrotami akcji. Niebanalny styl autora to kolejna zaleta. Książka wciąga, bo czytelnik zaczyna kibicować Parry'emu w jego działaniach... ale zakończenia nie zdradzę.

Moja ocena 5/6

środa, 03 sierpnia 2011, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/08/03 21:17:57
Gratuluję wygranej :), a te "Tabu"... spojrzałam na okładkę i pomyślałam, że to kolejne dzieło o wampirach, a tu proszę, kryminał, na dodatek słaby. I zgadzam się z Tobą, że trzeci Kallentoft bardzo dobry, ciekawe co nam wiosna przyniesie.
Wybierasz się zapewne na zasłużony wypoczynek, więc miłych wakacji i dobrej lektury :).
-
2011/08/04 09:14:44
@jane: też jestem ciekaw wiosny pana Kallentofta, ponoć ma wyjść jesienią tego roku. Dziękuję za życzenia, urlop trwa :)
-
2011/08/04 09:30:41
Hm, odnośnie pierwszej pozycji - ja też mam ten problem, że trafiam na książki schematyczne, ograne, przewidywalne. Ciężko trafić na coś nowatorskiego:/

A blog super - dodaję do ulubionych!!
-
2011/08/04 09:47:28
@avo_lusion: no, niestety coraz częściej powieści reklamowane jako "sensacyjne, błyskotliwe debiuty" okazują się schematycznymi średniakami. Pozdrowienia :)
-
2011/08/04 13:04:20
Hm, jeżeli chcesz przeczytać coś nietuzinkowego, polecam Ci Adama Zalewskiego. To jest dopiero błyskotliwa literatura!!!!
-
2011/08/04 18:26:40
@avo_lusion: dzięki, poszukam :)
-
2011/08/05 08:38:12
Właśnie jestem po lekturze jego najnowszej książki. Wrażenie mocne i wspaniałe - do podejrzenia u mnie ;)
-
2011/08/05 14:00:53
@avo_lusion: OK, zajrzałem, przeczytałem, Twoja rekomendacja całkowicie mnie przekonała do poszukania książek tego autora.
-
2011/08/06 12:33:09
Witam!
"Tabu" nie czytałam, ale kojarzę po okładce. Zdziwiła mnie, przyznam, trochę Twoja opinia, bo moi znajomi raczej się wręcz zachwycali tą książką. U Ciebie wypadła za to umiarkowanie. I teraz postawiłeś mnie w bardzo trudnej sytuacji. Przeczytać czy nie przeczytać? ;)
W "Jesiennej sonacie" czytałam tylko opis na okładce - ostatnio właśnie podziwiałam jej tajemniczość. Zresztą, kupiłam ją, a teraz czeka grzecznie w swojej kolejce. :D
Za to o dziele Goodisa nie słyszałam, ale chyba sobie na razie podziękuję. Ostatnio jakoś nie ciągnie mnie do kryminałów.
Pozdrawiam cieplutko,
Ew.
-
2011/08/06 12:48:40
No mam nadzieję, że ci się spodoba, jestem spokojna o Twoją opinię :)) Cieszę się także, że do mnie zaglądasz - ja także zaliczę się do grona stałych czytelników i komentatorów Twojego bloga :) Pozdr.
-
2011/08/07 13:39:43
@fosher : 4/6 to nie jest zła nota. Przyznam jednak, że z racji znajomości gatunku, mam wysokie wymagania :) Dziękuję za odwiedziny i również serdecznie pozdrawiam :)

@avo_lusion : "Sonata" Kallentofta to solidna lektura. Na razie chyba najlepsza część kwartetu. Pozdrawiam :)
-
2011/08/07 13:52:44
Hmmm - a tak swoją drogą, próbowałam kiedyś czytać "Śmierć letnia porą" i... całkowicie poległam. Byłam zaszokowana miałką, bełkotliwą narracją trzecioosobową w czasie teraźniejszym, która sprawiła, że w ogóle nie było rytmu i sensu... Od tego czasu jestem trochę zrażona do autora :/