Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Elly Griffiths - JANUSOWY KAMIEŃ

Witam Nowy Rok z recenzją bardzo dobrej kontynuacji ciekawego cyklu, który łączy archeologiczne zagadki ze współczesnymi zbrodniami. To druga powieść brytyjki Elly Griffiths, której pisarską inspiracją jest jej mąż-archeolog.

W JANUSOWYM KAMIENIU wracamy do Norwich we wschodniej Anglii, gdzie w małym domku na odludziu zwanym Słonymi Błotami mieszka doktor Ruth Galloway, sądowa archeolog. Pamiętamy z pierwszej części cyklu, że Ruth to introwertyczka. Nie lubi ona ludzi, a większość jej czasu pochłania praca.

Ten stan rzeczy ma się jednak zmienić. Ruth jest w ciąży. Ojcem dziecka jest inspektor Nelson /odsyłam do pierwszej części!/, ale Ruth nie zamierza na razie dzielić się z nikim tą wiedzą. Jednakże losy tych dwojga znowu się splatają : na placu budowy odkryto szkielet dziecka, i jak się okazuje, może należeć do jednego z dwójki zaginionych wychowanków dawnego domu dziecka, który stał  w tym miejscu. Nelson prosi Ruth o pomoc i rozpoczyna się oficjalne dochodzenie. Wkrótce dojdzie do pierwszej próby zamachu na życie Ruth, a nienarodzone dziecko nie będzie jedynym ogniwem, które ponownie połączy losy pani archeolog i inspektora policji.

Autorzy recenzji pierwszej części cyklu na innych blogach podkreślali fakt, że autorka tworzy sympatyczne, dające się lubić postaci. Druga odsłona potwierdza tą opinię. Ruth, mimo czekających ją zmian, stara się pozostać sobą, choć dobrze wie, że niedługo będzie mamą i będzie musiała porzucić samotnicze życie. Intryga kryminalna jest na przyzwoitym poziomie, mamy dość ciekawy, dramatyczny finał. Pani Griffiths prowadzi narrację w czasie teraźniejszym. Niełatwa to sztuka, ale autorka opanowała ją do perfekcji.

Dużym plusem jest ładne wydanie, z nastrojową okładką i tłoczeniami. Niecierpliwie czekam na tom trzeci.

Moja ocena 5/6

niedziela, 01 stycznia 2012, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/01/02 15:11:22
Lubię sympatycznych bohaterów :-). Tym mnie przekonałeś do zapisania nazwiska i poszukania książek autorki w bibliotece.
-
2012/01/02 18:52:32
felicja79: poszukaj ! Mam nadzieję, że to będzie dobry wybór :)
-
2012/01/06 20:04:44
Już przeczytałam i już napisałam recenzję. Dzięki wielkie za ten tytuł :-).
-
2012/01/07 18:42:10
felicja79: bardzo się cieszę, że powieść przypadła do gustu :)