Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Peter Carey CHEMIA ŁEZ

CHEMIA ŁEZ to piękna proza. Jest w niej smutek, zagadka, tajemnica. Są zdania, które zasługują na miano małych arcydzieł. I jednocześnie to książka, która wymyka się oczekiwaniom. Kiedy już nam się wydaje, że wiemy, o czym będzie, czeka na nas coś więcej. Autor otwiera kolejne drzwi, przeszłość i teraźniejszość przenikają się. A brak dokończenia pewnych wątków może być wadą i zaletą. To niełatwa lektura. Ale w mistrzowskim wykonaniu.

Żal i żałoba. Catherine, której pasją i pracą jest naprawianie starych zegarów, niespodziewanie dowiaduje się o śmierci współpracownika i kochanka. Bez Matthew nie widzi dla siebie przyszłości. Ból koi wódką, narkotykami i .. lekturą pewnych dzienników, które towarzyszą jej nowemu zadaniu. Catherine bowiem ma odrestaurować pewną dziecięcą zabawkę z dalekiej przeszłości.

Wiara i nadzieja. Anglia, rok 1854. Henry Brandling walczy o życie ciężko chorego syna. Gdy ten prosi ojca o niezwykłą zabawkę - mechaniczną kaczkę - Henry zaczyna wierzyć, że widok tej "rzeczy doskonałej" uzdrowi syna. Zdeterminowany Henry wyrusza w podróż do Niemiec w poszukiwaniu najlepszego zegarmistrza, który może zbudować niezwykłą zabawkę. Relacja z wyprawy stanowi treść zapisków w dziennikach Brandlinga.

Przeszłość i teraźniejszość. Lektura dzienników Henry'ego Brandlinga inspiruje Catherine do poszukiwania swojego nowego życia. Otoczona pustką i niezrozumieniem nasza bohaterka zrozumie, że desperacja Brandlinga będzie jej własną desperacją, by wygrać siebie. Tych dwoje połączy chemia łez.

Powieść Petera Careya to idealna lektura dla wymagającego czytelnika. Mnie najbardziej podobała się współczesna narracja, natomiast zapiski Brandlinga momentami przypominały baśń, zagadkę, fantasmagorię (i nieco nużyły) - choć to pewnie efekt zamierzony. Brakowało mi zakończenia niektórych wątków z przeszłości - choć pewnie taka była intencja autora. Ogromny plus za artystyczną okładkę.

Intrygująca, nieszablonowa powieść na mocną 4/6 .

piątek, 28 czerwca 2013, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: