Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Arnaldur Indridason JEZIORO

W oczekiwaniu na "Zimny wiatr" sięgnąłem po zaległy tom islandzkiej serii kryminalnej z inspektorem Erlendurem. Tym razem historia będzie dotyczyła czasów Zimnej Wojny, podwójnych agentów i tajemnic wywiadów.

Na odsłoniętym dnie jeziora pewna kobieta dokonuje makabrycznego odkrycia. Wezwana na miejsce policja natrafia na szkielet z dziurą w czaszce, do którego przymocowano nasłuchową aparaturę szpiegowską. Erlendur i jego współpracownicy rozpoczynają poszukiwania osób, które zaginęły w czasach, z których pochodzi sprzęt. Pomoc zagranicznych ambasad jest znikoma. Czy wszyscy naprawdę cierpią na niepamięć, czy też może mają sekrety do ukrycia ? Tymczasem inspektor poznaje kobietę, która wciąż czeka na ukochanego, który zniknął przed laty. Czy to jego szczątki odsłoniła woda ? 

W "Jeziorze" autor proponuje nam wycieczkę w przeszłość - wojenne i wywiadowcze tajemnice wciąż rzucają długie cienie. Ale jest to też historia zdrady i miłości. Jak zwykle powieść dobrze napisana , zapadają w pamięć sceny spotkań inspektora z Marion, jego schorowaną byłą przełożoną. Dobre dialogi, smutne zakończenie. Warto przeczytać.

ocena 4+/6 

niedziela, 25 sierpnia 2013, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2013/08/25 18:53:25
Ja czekam na tańsze wydanie Lata z kryminałem, bo biblioteka nie kupuje książek tego autora.
-
2013/08/26 10:11:13
nutta : rzeczywiście 38 złotych za 340 stron to cenna lekko wygórowana..
-
2013/08/28 11:02:06
Mój ulubiony, najmroczniejszy pisarz skandynawski. Również czekam niecierpliwie na najnowszą powieść.
-
2013/08/28 11:06:38
agnieszka_kalus : Indridason rzeczywiście tworzy bardzo mroczny portret Islandii. "Zimny wiatr" powinien być od dzisiaj w sprzedaży.