Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Marta Guzowska GŁOWA NIOBE

 Ponure domostwo odcięte od świata, wąska grupa podejrzanych i przebiegły morderca. Wykorzystując elementy klasycznej powieści kryminalnej Marta Guzowska stworzyła trzymającą w napięciu powieść, którą warto przeczytać. Barwna narracja pełna zagadek, fałszywych tropów i ciekawych postaci wyróżnia tę książkę spośród wielu na księgarskich półkach. Autorka nie stroni od humoru, delikatnej ironii, a nawet makabry. GŁOWA NIOBE to jeden z lepszych polskich kryminałów tego roku. 

Nieborów - stara arystokratyczna rezydencja, obecnie muzeum rzeźb antycznych - jest gospodarzem międzynarodowej konferencji naukowej. Wśród zaproszonych gości jest narrator tej książki, sławny antropolog profesor Mario Ybl. Ybl to postać skomplikowana, pełen charakterologicznych sprzeczności choleryk, który skrywa nietypową fobię. Ku radości Maria, na konferencji jest też jego znajoma, specjalistka z policyjnego laboratorium Juliana Stanzel. Co robi ona wśród zgromadzonych na konferencji akademików ?

 Sroga zima odcina Nieborów od świata. Pierwszej nocy dochodzi do makabrycznej zbrodni. Odcięta głowa ofiary zostaje przymocowana do antycznej rzeźby. Wybucha panika. Jak się okazuje, rezydencja jest pełna sekretnych korytarzy, a każdy z zaproszonych gości może być mordercą. Kolejnej nocy ginie następna osoba. Przebywająca w Nieborowie grupa ludzi zaczyna walkę o życie. Ybl i Juliana postanawiają schwytać mordercę..

Wciągający kryminał, albo jak kto woli - slasher, godny polecenia !

moja ocena 5/6 

sobota, 07 września 2013, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Agata, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/09/07 22:14:03
Nie słyszałam wcześniej o autorce, ale Twoja recenzja i to, że książka została wydana w Mrocznej Serii przekonuje mnie, że warto przeczytać "Głowę Niobe".
-
2013/09/08 11:52:47
Jezu, jak ja czekałam na tę książkę! Wreszcie jest, a ja jej nawet jeszcze nie zamówiłam. Dobrze wiedzieć, że autorka trzyma poziom, "Ofiara Polikseny" zachwyciła mnie bez reszty, a za Mariem to już się naprawdę stęskniłam;-)
-
2013/09/08 18:30:08
Agata : debiutem Guzowskiej była "Ofiara Polikseny" też wydana w Mrocznej Serii, i też z profesorem Yblem. Tyle że - mimo wielu entuzjastycznych recenzji - ja osobiście nie mogłem przebrnąć przez pierwsze 50 stron i książkę porzuciłem :( Natomiast "Głowa Niobe" bardzo mi się podobała.

dachauka : a ja - tak jak napisałem powyżej - porzuciłem "Ofiarę Polikseny". Może za jakiś czas wrócę do tej powieści.. A "Głowa Niobe" jest na 5kę !
-
2013/09/12 18:51:46
Ach! Jak ja Ci zazdroszczę...
;p
-
2013/09/13 09:37:05
bookfa : hmm, cóż mam napisać :) "Głowa Niobe" to Twoja lektura obowiązkowa !