Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Charles Frazier SZEPTY LASU

"Po co ci świat ? Luce zadawała sobie to pytanie przez trzy lata i odpowiedź, do której doszła, była całkiem prosta. W niepokojąco wielu sytuacjach nie jest ci potrzebny. Wręcz przeciwnie, świat szkodzi. Powoduje szum w uszach, pozbawia cię świadomości, kim naprawdę jesteś. Próbowała więc codziennie surowo przetrzebiać rzeczywistość, zachowując z niej tylko krajobraz, pogodę, zwierzęta i nocne audycje radiowe."

/przeł. Magdalena Słysz/ 

Amerykańska prowincja lat sześćdziesiątych XX wieku. Tu, w cieniu gór, w małym starym domku zwanym Chatą mieszka Luce. Kobieta unika ludzi i żyje zgodnie z rytmem pór roku, czerpiąc radość z samotności i codziennych rytuałów. Wsłuchując się w siebie i swoje potrzeby, Luce jest szczęśliwa i niezależna. 

Wszystko zmienia się pewnego dnia, gdy pod jej opiekę trafia dwójka rodzeństwa - są to dzieci jej siostry, która została zamordowana przez męża. Luce postanawia zająć się dziećmi, już od początku wiadomo, że nie będzie to łatwe. Sieroty nie mówią i są okrutne. Ich niebezpieczne zachowania zdają się być reakcją na zbrodnię, której były świadkami. Nieoczekiwanie Luce znajdzie sprzymierzeńca w trudnym zadaniu wychowania, będzie to Stubblefield - wnuk właściciela Chaty. Tymczasem na horyzoncie pojawi się niebezpieczeństwo.

Bud, ojciec dzieci, dociera do pobliskiego miasteczka. Tuż przed morderstwem jego żona ukryła gdzieś znaczną sumę pieniędzy, teraz tylko dzieci mogą wiedzieć, gdzie banknoty zostały ukryte. Przybycie Buda będzie oznaczało zło, agresję i strach. Czy Luce i Stubblefield ocalą to wszystko, co mozolnie budują?

Pięknie napisana, niespieszna opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, o miłości i samotności, ale przede wszystkim o nieskażonej, dzikiej Ameryce. O bogactwie natury i o życiu z nią w zgodzie. Historia smutna, gorzka, trudna, w której w niebanalny sposób autor ukazuje Amerykę, której już nie ma. Świetnie nakreślone postaci, mnóstwo smaków, kolorów, zapachów. Mistrzowska amerykańska proza. 

moja ocena 5/6 (zdecydowanie polecam!) 

czwartek, 01 maja 2014, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Agata, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/05/01 09:56:35
Do amerykańskie prowincji na prawdę nie trzeba mnie namawiać, ale jeszcze dwie inne książki wydawnictwa czekają na półce nieprzeczytane, więc na razie nie kupuję ;)
-
2014/05/01 12:09:58
Cieszy mnie Twoja opinia, bo książkę już mam i w ten weekend chcę poczytać:).
-
2014/05/01 12:30:28
Agata : całkowicie Cię rozumiem :) To jest moja pierwsza książka z Kaszmirowej Serii, i na pewno nie ostatnia !
-
2014/05/01 12:33:29
jane : opowieść jest nastrojowa i pozostaje w pamięci. Wczoraj odebrałem "Morelowy sad" Amandy Coplin, też wydany w tej serii. Po pobieżnym przeglądnięciu liczę na równie dobrą historię osadzoną gdzieś na amerykańskiej prowincji lat ubiegłych. Wiele osób poleca też "Suchą sierpniową trawę" - zdaje się, że wszystkie tytuły w serii równie ciekawe amrykańskie fabuły.
-
Gość: WielkiBuk, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/05/03 15:27:35
Ach, tak czułam, że to będzie prześwietna powieść i idealna dla mnie :)
-
2014/05/03 16:29:54
Wielki Buk : idealny buk dla Ciebie, polecam !
-
2014/05/05 13:23:41
Intrygująca fabuła, już druga pozytywna recenzja mnie zachęca do czytania, chyba się skuszę :)
-
2014/05/05 15:23:48
opty2 : to jest naprawdę bardzo dobra powieść - mam nadzieję, że Tobie się spodoba..
-
2014/05/06 11:49:15
Okładka jest przepiękna. Sama bardzo chciałabym ją przeczytać - książkę, w sensie. Nie mam kasy, żeby ją kupić, ale chyba się zdecyduję.
-
2014/05/06 15:32:33
Marlena : okładka jest rzeczywiście nastrojowa. Książkę możesz kupić z 30% rabatem w księgarni aros.pl. Pozdrawiam :)