Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Chris Womersley OPUSZCZONY

 Australijska prowincja, rok 1909. Liczące niespełna dwustu mieszkańców miasteczko Flint nawiedza huragan, który przynosi ze sobą ulewny deszcz i zniszczenie. W tym właśnie czasie zostają odkryte zwłoki małej Sarah Walker, tuż obok - z zakrwawionym nożem w ręku - ciału przygląda się jej brat Quinn. Chłopiec ucieka z miejsca zbrodni, a pościg za domniemanym mordercą kończy się bez powodzenia.

Dziesięć lat później spotykamy się z Quinnem na pokładzie statku zmierzającego do Sydney. Wycieńczony, na wpół głuchy, z pokiereszowaną twarzą i koszmarnymi wspomnieniami z francuskiego frontu Quinn wraca do ojczyzny. Wydaje się, że został oszczędzony tylko po to, by rozwikłać zagadkę śmierci swojej siostry.

Sierżant Quinn Walker, wojenny bohater i inwalida, wie, że nie może pokazać się publicznie we Flint. Miasteczko dziesiątkuje epidemia grypy, a on sam jest martwy - wskutek wojennych zawirowań został uznany za zmarłego. Telegram z kondolencjami zasmucił tylko jego matkę, a ojciec wciąż wierzy w jego winę.

Quinn nie zamierza jednak rezygnować, tylko prawda mu została. Dręczony przez upiorne omamy mężczyzna ukrywa się na pustkowiu niedaleko rodzinnego domu. Niebawem odkrywa, że jego matka jest umierająca - ryzykowna wizyta w domu, który opuścił przed laty, przynosi chorej kobiecie ukojenie, a przypadkowe odkrycie, iż jest śledzony przez sprytną sierotę o imieniu Sadie, skłania Quinna do działań i rozliczenia się z przeszłością. Mężczyzna i dziewczynka znajdą się w wielkim niebezpieczeństwie..

"Opuszczony" Chrisa Womersley'a oczarował mnie od pierwszych zdań. Pięknie napisana powieść australijskiego autora traktuje nie tylko o zagadce ponurej zbrodni, ale przede wszystkim skupia się na cierpieniu i koszmarze wojny. Współczujemy okaleczonemu i dręczonemu przez traumy żołnierzowi, jesteśmy zaintrygowani postacią enigmatycznej Sadie, którą tylko silna wola przetrwania trzyma przy życiu. Czy dziewczynka jest rzeczywiście, jak podejrzewamy, wytworem umęczonej psychiki Quinna ?

Ich dramatyczne losy tworzą nie tylko przejmujący obraz ludzi opuszczonych i przegranych, ale służą również do sportretowania ciężkiego życia ludzi na australijskich równinach, pośród niegościnnej, niebezpiecznej, ale i pięknej fauny i flory. Historia wojenna, historia kryminalna, historia pojednania z bliskimi, dotyk elementów nadprzyrodzonych - to wszystko tworzy tą niebanalną, godną uwagi, przejmującą i niezwykle smutną powieść.

Nie bez przyczyny książka zebrała liczne nagrody i wyróżnienia.

Przeczytajcie koniecznie !

moja ocena 5 ! /6

wtorek, 24 marca 2015, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2015/03/24 09:55:35
Łał aż 5!:) koniecznie muszę poszukać. Książka niepozorna patrząc na okładkę, bez reklam, marketingu. Czyli po raz kolejny potwierdza się, że nie szata zdobi...
-
2015/03/24 10:39:41
anetapzn : bardzo mi się podobał klimat, tematyka, postaci. Historia zapadająca w pamięć. Serdecznie polecam !
-
Gość: Agata, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/03/24 20:19:04
Już wcześniej interesowała mnie ta książka, ale po Twojej recenzji wiem, że muszę ją przeczytać. A miałam nic nie kupować w kwietniu... ;)

Pozdrawiam
-
2015/03/25 10:15:17
Agata : książka godna uwagi ! Można ją zamówić z dużym rabatem w bonito/aros, a także na swiatksiazki.pl. Pozdrawiam :)
-
2015/03/31 11:01:54
książka już jak była w zapowiedziach wydawała mi się ciekawa a tu jeszcze takie dobre słowa o niej.. poszukam w księgarni :)
-
2015/03/31 17:15:08
takitutaki : zdecydowanie warto przeczytać ! W netowych księgarniach można już ją zamówić za niecałe 19zł.