Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Michel Bussi CZARNE NENUFARY

Zgadzam się by marzenia jako zbrodnie sądzić...

We francuskim miasteczku Giverny, gdzie Claude Monet spędził część swojego życia, dochodzi do morderstwa. W płytkim strumieniu leży ciało szanowanego miejscowego lekarza Jerome Morvala. Policyjna ekipa, którą kieruje inspektor Laurenc Serenac, natrafia w kieszeni zmarłego na enigmatyczny cytat i zagadkową pocztówkę. Morval, koneser sztuki, poszukiwał nieznanych dzieł Moneta. Czyżby ukochane miasteczko słynnego impresjonisty skrywało skarby, za które warto zabić ?

Żona zmarłego niechętnie przyznaje, że jej mąż był kobieciarzem. Wśród jego kochanek jest ponętna nauczycielka, i to spotkanie z nią sprowadzi na inspektora Serenaca kłopoty. Nie bez znaczenia w tej historii będą również dwie inne postaci - stara wdowa i obdarzona malarskim talentem dziewczynka. Wydarzenia w Giverny, pełne iluzji i zagadek, ukażą mroczne strony namiętności i sztuki..

Pięknie napisany, niespieszny, inteligentny kryminał nie tylko przybliży nam dzieje Claude Moneta, ale również dostarczy wybornej, czytelniczej uczty. To moje pierwsze spotkanie z prozą Michela Bussi i z radością odnotowuję jego inspirację klasykiem francuskiego mistrza kryminału. To właśnie z "Kopciuszkiem w potrzasku" Sebastiena Japrisota kojarzą się pierwsze, utrzymane w nieco baśniowej narracji rozdziały. Budują one dystans do wydarzeń, które będą opisane i stanowią zapowiedź gry, jaką z czytelnikiem prowadzić będzie autor.

Wśród wątków i pytań zapomnimy szybko o tym szczególe, a Michel Bussi w końcowych rozdziałach zaserwuje nam mistrzowski fabularny zwrot akcji i doda do tego jeszcze emocjonalne i smutne zakończenie. "Czarne nenufary" okazały się bardzo przyjemnym zaskoczeniem i od tej pory Michel Bussi ma nowego fana.

moja ocena 5/6

środa, 10 czerwca 2015, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Agata, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/06/10 18:14:27
Mnie Bussi przekonał po "Samolocie bez niej" i od tej pory kupuję jego książki. "Czarne nenufary" jeszcze przede mną, ale dobrze wiedzieć, że Ci się podobały :)

Pozdrawiam
-
2015/06/10 20:04:04
Agata : no to ja muszę zaplanować lekturę wcześniej wydanych powieści Bussi'ego. Pozdrawiam :)
-
2015/06/11 11:49:29
Byłam ciekawa, czy Bussi przypadnie ci do gustu. Cieszę si:) Polecam obie jego wcześniejsze książki.
-
2015/06/11 17:56:11
anetapzn : to jest bardzo dobra powieść i na pewno sięgnę po wcześniejsze :)