Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
William McIlvanney INSPEKTOR LAIDLOW

Glasgow, druga połowa lat siedemdziesiątych. W jednym z miejskich parków zostaje odkryte ciało osiemnastoletniej Jennifer Lawson. Sprawę otrzymuje inspektor Laidlow, człowiek niełatwy do zrozumienia, lubiący pracę w pojedynkę i mający rozległą sieć informatorów w lokalnym półświatku. Laidlow wspomagany przez nowego asystenta rozpoczyna więc śledztwo od poznania ofiary. Jak się okazuje, Jennifer sprawiała rodzicom pewne problemy i miała swoje tajemnice. Jedną z nich jest tajemniczy adorator, o którym uparcie milczała..

Tymczasem Bud Lawson, ojciec zamordowanej nastolatki, postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość. Są bowiem w Glasgow osoby, które potrafią szybko wyśledzić mordercę. Czy Bud dotrze do zabójcy córki przed policją ? W śledztwie Laidlowa pojawiają się kolejne postaci i kolejne pytania. Rozpoczyna się wyścig z czasem..

Dzięki wydawnictwu C&T otrzymujemy otwierającą trylogię Sprawy Laidlowa powieść kultowego szkockiego autora, twórcy tartan noir. Twórczość McIlvanneya mocno zainspirowała chociażby Iana Rankina, którego proza wykazuje wiele podobieństw : mamy przecież niepokornego i bystrego Rebusa oraz bogatą w detale panoramę Edynburga.

"Inspektor Laidlow", napisany w roku 1977, to przykład solidnej kryminalnej prozy, w której oprócz świetnie sportretowanych postaci, ważną rolę odgrywa język - płynny, spójny, pełen poetyckich metafor.

Powieść McIlvanneya to przede wszystkim pieśń miasta. Prawdziwym bohaterem jest do bólu szkockie Glasgow z jego zaułkami, pubami i historią obecną na każdym niemal kroku. I choć kryminalna intryga staje się niebawem dość przewidywalna, to fakt ten - dzięki talentowi autora - nie pozbawia nas radości z czytelniczej uczty aż do końca.

Polecam.

moja ocena 5-/6

wtorek, 17 listopada 2015, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Agata, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/11/17 20:37:08
Książka chyba nie do końca w moim guście, ale dla Glasgow zaryzykuje i spróbuję poznać się z inspektorem :)
-
2015/11/18 17:30:44
Agata : myślę, że warto, bo na twórczości tego pana wyrosło całe pokolenie współczesnych szkockich autorów kryminałów :)
-
2015/11/19 10:33:58
ciekawie zapowiada sie ten noir.. do tego szkockie klimaty.. poszukam w bibliotece :D
-
2015/11/19 18:59:11
takitutaki : to świeżutka nowość, ale mam nadzieję, że zakupią do Twojej biblioteki :) Warto przeczytać !