Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Kazuo Ishiguro POGRZEBANY OLBRZYM

Długo moglibyście tu szukać krętych dróg i sielskich łąk, z których zasłynęła później Anglia. Zamiast nich całymi milami ciągnęła się spustoszona, nieuprawna ziemia; tu i tam skaliste wzgórza i posępne wrzosowiska przecinała nieudeptana ścieżka. Większość pozostawionych przez Rzymian dróg uległa już wówczas zniszczeniu i pozarastała, często bezpowrotnie. Nad moczarami i rzekami unosiły się lodowate opary, w których świetnie czuły się ogry, wciąż zamieszkujące te ziemie. *

Po odejściu Rzymian Anglia powoli popada w ruinę. Wśród wojennych zgliszczy powszechna jest ludzka nieufność, a w niebezpiecznych zakątkach wciąż czają się mityczne ogry i tajemnicze widma. W krainie tej szarej i smutnej panuje epidemia niepamięci - ludzie powoli zatracają się w próbach prowadzenia pozornie normalnego życia bez wspomnień. Tylko nieliczni są jeszcze ciekawi, kto odpowiada za ten stan rzeczy. Skąd przyszła mgła niepamięci ?

Axl i Beatrice mają już swoje lata i na przekór temu postanawiają opuścić swoją wioskę, by wyruszyć w podróż na spotkanie z dawno niewidzianym synem. Para starych Brytów już u początku drogi znajdzie się w niebezpieczeństwie, ale konfrontacja z nieznanym doda im tylko sił. Skąd u nich taka determinacja ? Czy to w tęsknocie siła ? Wędrówka przez ziemie nieznane przyniesie jeszcze wiele niespodzianek, w których cieniu chowa się pogrzebana, niemal zapomniana, przeszłość. 

Kazuo Ishiguro, autor słynnych Okruchów dnia, powraca z trudną, pełną symboliki i odniesień do legend, powieścią o poszukiwaniu pamięci i nieuchronnym losie. Pogrzebany olbrzym to powieść drogi, w której zagadka funkcjonuje na przynajmniej trzech płaszczyznach. Jest zagadka drogi, zagadka jej celu, wreszcie - zagadka tożsamości bohaterów. W tej opowieści nie ma przypadkowego zdania, każda z pojawiających się postaci jest ważna. Prócz prób dostrzegania ukrytej symboliki uważny czytelnik musi czytać między wierszami i układać pełny obraz opisywanych zdarzeń.

Pogrzebany olbrzym jest też przypowieścią o uniwersalnych wartościach, a jej trafne zakończenie pozostawi czytelnika ze smutkiem i chęcią, by rozpocząć lekturę od nowa i odkryć jeszcze więcej, by przeżyć historię Axla i Beatrice bardziej dokładnie. 

Życzę sobie więcej takich intrygujących, mądrych lektur, a Wydawnictwu biję brawo za piękną - niesamowicie minimalistyczną i pomysłową - okładkę.

wydawnictwo Albatros 2015 / str. 448 / tł. Andrzej Szulc

moja ocena 5/6

niedziela, 20 marca 2016, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2016/03/20 20:01:44
Ishiguro znałam tylko z filmowej wersji "Okruchów dnia", ale teraz właśnie okazało się, że oglądałam również i to niedawno świetną "Białą hrabinę" i okazuje się, że to też na podstawie jego książki.
Ta, o której piszesz bardzo mnie zainteresowała szczególnie dlatego, że jest o starszych już ludziach a właśnie tacy bohaterowie obecnie mnie najbardziej interesują.
Obawiam się, że moja biblioteka nie ma jego książek, bo to nieduża biblioteka małego miasteczka. A mam wielką ochotę na jego wszystkie książki.
-
2016/03/21 15:20:12
Tak, okładka jest fantastyczna. A i historia przyciąga... Wydaje się bardzo bajkowa.
-
2016/03/21 18:56:47
natanna51 : "Okruchy dnia" bardzo mi się podobały, a "Pogrzebany olbrzym" zaskoczył - pozytywnie oczywiście - klimatem i głębią. Mam jeszcze w planach zebrane w "Nokturnach" opowiadania Ishiguro.
Może warto podpowiedzieć paniom bibliotekarkom, by umieściły Ishiguro na liście zakupów..
-
2016/03/21 18:58:51
lukarhei : powieść serdecznie polecam, jest nieszablonowa, mądra i pozostaje w pamięci. Okładkę uwielbiam, natomiast Albatros bardzo mnie rozczarował okładkami do wznowień powieści Daphne du Maurier. Autor projektu niby ten sam..
-
Gość: Leżę_i_czytam, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/03/22 12:14:09
Rzeczywiście, okładka minimalistyczna i bardzo elegancka.
Czy wspomniane przez Ciebie znaki zapytania (cel podróży, tożsamość bohaterów) doczekują się w książce odpowiedzi, czy powieść do końca pozostaje przypowieścią-zagadką? Wiem, wiem - "Pogrzebany olbrzym" to przecież nie kryminał, ale zanim po książkę sięgnę, chciałabym wiedzieć, na ile będzie to podróż w nieznane ;-)
-
2016/03/22 18:15:45
Leżę i czytam : Ishiguro odsłania powoli kluczowe tajemnice fabuły. Po każdej takiej scenie budził się we mnie podziw, a ostatnia scena jest piękna i może pozostawić czytelnika w osłupieniu. Powieść zdecydowanie polecam :)
-
2016/03/29 20:37:41
Będę musiała im go podsunąć.
-
2016/03/30 09:36:45
natanna51 : to mądra opowieść, na pewno warto mieć ją w swoich zbiorach.
-
Gość: Kura Mania, *.adsl.inetia.pl
2016/04/05 19:52:20
Zamierzam jak najszybciej przeczytać tę powieść, bo narobiłeś mi smaku. Po za tym, chcę przeczytać wszystkie książki tego autora, bo wstrząsnął mnie już dawno przy "Never Let ME Go" i jestem go coraz bardziej ciekawa.
-
2016/04/06 18:49:03
Kura Mania : "Never let go" czyli "Nie opuszczaj mnie" wypożyczyłem właśnie z biblioteki :)