Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Kate Morton DOM NAD JEZIOREM

Oparła się o kamienny mur, który powstrzymywał ogród przed ześlizgnięciem się po stromym zboczu do morza. Wzięła głęboki oddech i powoli wypuściła powietrze, jak robi każdy człowiek, stanąwszy przed takim widokiem. Przestwór srebrzystej trawy potarganej przez wiatr, biały piaszczysty klin przytulony do zatoczki między dwoma cyplami, rozległa jedwabna powierzchnia morza falująca wszystkimi odcieniami - od błękitu po atramentowogranatowy. Wyidealizowany, nieskazitelny pejzaż w rodzaju tych, które spieczeni słońcem urlopowicze wysyłają do domów, aby wzbudzić zazdrość krewnych i znajomych. *

Londyńska policjantka Sadie Sparrow przebywa na przymusowym urlopie w malowniczej Kornwalii. Podczas jednego ze spacerów natrafia na położoną w dolinie tajemniczą posiadłość. Dom Nad Jeziorem - bo tak nazywa się to miejsce - od wielu lat stoi opuszczony, a wszystko przez tragedię, do której doszło upalnego czerwcowego popołudnia.. 

Rok 1933. Zamieszkująca posiadłość rodzina Edevane'ów przygotowuje się do corocznych obchodów przesilenia letniego. Wystawne przyjęcie zakończy się jednak tragicznie - w niejasnych okolicznościach zniknie najmłodsze dziecko gospodarzy.

Sadie postanawia rozwikłać niewyjaśnioną dotąd zagadkę porwania małego Theo Edevane. Jednym z pierwszych kroków będzie list do uznanej autorki kryminałów Alice Edevane. To właśnie ona, być może, skrywa w swej pamięci sekret tragicznych wydarzeń w Domu Nad Jeziorem. Policjantka nie zdaje sobie jeszcze sprawy, iż gęsta sieć tajemnic oplotła mieszkańców majątku na długo przed zniknięciem Theo. 

Po nieco słabszym Strażniku Tajemnic Kate Morton wraca do formy i w bardzo dobrym stylu tworzy zajmującą opowieść o rodzinnych tajemnicach. Niewątpliwym atutem najnowszej powieści - oprócz uroczych kornwalijskich krajobrazów - jest postać Alice Edevane. Poznajemy ją jako jedną z nastoletnich sióstr wiodących sielskie życie w rodzinnej posiadłości, już wtedy Alice przejawia zamiłowanie do tworzenia literackich opowieści. W obecnej narracji to sędziwa autorka popularnych kryminałów, wciąż żyjąca w cieniu zniknięcia brata. Prawda o wydarzeniach z przeszłości wpłynie nie tylko na nią, ale także na niepokorną młodą policjantkę, która też skrywa pewien sekret. 

Polecam.

wydawnictwo Albatros 2016 / str. 540 / tł. Izabela Matuszewska *

moja ocena 5/6

poniedziałek, 29 sierpnia 2016, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2016/08/29 10:14:40
Ja nie jestem wielbicielka prozy Morton. Tzn przeczytam, bez bólu, ale i bez zachwytów. Ot jak dla mnie autorka jedna z wielu. Znam gorsze, ale lepsze też.
Jednak cieszę się, że tobie książka przypadła do gustu. Może kupię i przeczytam, gdy za kilka-kilkanaście miesięcy trafię książkę na wyprzedaży.
-
2016/08/29 17:50:24
anetapzn_2 : mnie ujmuje klimat tych opowieści, "Dom w Riverton" i "Milczący zamek" moim zdaniem nie mają sobie równych.
Napisz proszę, które autorki uważasz za lepsze od Morton. Chętnie przeczytam :) A może niektóre z nich znam :)
-
Gość: Agata, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/08/29 20:42:59
Lubię się bardzo z panią Morton :) Książkę już mam i myślę, że niedługo przeczytam :)
-
2016/08/30 08:35:16
Agata : warto zagłębić się w tą historię. Jest dobrze napisana i ma zaskakujące zakończenie :)
-
2016/08/30 16:54:07
Hmm... Widziałam ją niedawno w czyjejś biblioteczce, ale pomyślałam, że to jakieś romansidło (ta okładka!) i natychmiast odłożyłam ;)
Muszę zwrócić uwagę na tę autorkę, skoro tak ją chwalisz (nie czytałam dotąd żadnej z jej książek)...
-
2016/08/30 19:36:02
zaczytania : okładka mało oryginalna, choć brytyjska też utrzymana w podobnej konwencji :
www.amazon.co.uk/Lake-House-Kate-Morton/dp/1447200861/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1472578412&sr=1-1&keywords=kate+morton
Kate Morton tworzy ciekawe sagi rodzinne z tajemnicami w tle. "Dom w Riverton", "Milczący zamek" czy "Zapomniany ogród" to najlepsze z jej książek.
-
Gość: Ala, *.adsl.inetia.pl
2016/08/31 15:37:35
Przy takiej okladce trzeba duzo samozaparcia ;)
-
2016/08/31 17:57:24
Ala : ale dama na okładce przecież zjawiskowa :)