Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Mark Frost SEKRETY TWIN PEAKS

Pewien mądry człowiek powiedział mi kiedyś, że tajemnica jest zasadniczym elementem życia z następujących powodów : tajemnica budzi zadziwienie, które prowadzi do ciekawości, a na niej z kolei opiera się nasze pragnienie zrozumienia, kim i czym naprawdę jesteśmy. *

Czym jest ta książka ? To tajemnicze dossier odkryte przypadkowo na miejscu pewnej zbrodni. Agenci FBI znajdują w metalowej skrzynce skrzętnie poukładane akta dotyczące miasteczka Twin Peaks. Badający zapiski śledczy stwierdza, iż prawdopodobnie ich autorem jest agent Dale Cooper. 

Czego tu nie ma... Książka składa się z różnorodnych form narracji - są tu listy, artykuły prasowe, stenogramy przesłuchań, zeznania, zdjęcia, kartoteki medyczne, raporty sekcyjne, restauracyjne menu, a także materiały ściśle tajne. Nad nimi wszystkimi czuwa niestrudzony Archiwista. To jego dopiski na marginesach celnie analizują autentyczność przedstawionych informacji. I chyba nie ma wątpliwości, kto jest ich autorem.

Sekrety Twin Peaks to prawdziwa gratka dla wielbicieli serialu. Losy rodzin Hornów, Martellów i Pickardów. Restauracja, w której podają słynny wiśniowy placek. Sowia Jaskinia. Jednooka Nadine. Laura Palmer. Na kartach dossier pojawiają się wszystkie kluczowe postaci z serialu, a książka pozwala nam odkryć tajemnicę karła i olbrzyma. Poznamy także  przeszłość Damy z Pieńkiem, a także znacznie czerwonej kotary i wyjaśnienie wielu niepokojących zjawisk, które miały miejsce w okolicznych lasach.

Śledzenie historii Twin Peaks rozpoczynamy od roku 1805, a wszystkie zagadkowe wydarzenia opisane w dokumentach  kończą się w latach 90. XX wieku. Pewnym nadużyciem wydawcy jest stwierdzenie, iż książka stanowi pomost między starymi sezonami a tym najnowszym, który będzie miał swoją premierę w przyszłym roku. Książka wyjaśnia w bardzo dużym stopniu czym naprawdę jest Twin Peaks i kim są jego mieszkańcy. Fabuła nowej serii wciąż jest jednak zagadką.

Polecam wszystkim, którzy kochają klimat serialu Davida Lyncha i Marka Frosta. Pamiętajcie, że sowy nie są tym, czym się wydają..

wydawnictwo Znak 2016 / str. 362 / tł. Agnieszka Sobolewska*

moja ocena 5/6

czwartek, 24 listopada 2016, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Leżę_i_czytam, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/11/25 14:36:54
Już nie mogę doczekać się kolejnego spotkania z Laurą Palmer! ;-) Mam nadzieję, że wreszcie dowiem się, czym są sowy (skoro nie są tym, czym są!).
Co do książki, myślałam, że będzie przystawką do nowego sezonu serialu i autor uchyli choć rąbka tajemniczej fabuły... Ale może lepiej się stało, że się tak nie stało? ;-)
-
2016/11/25 18:09:35
Leżę i czytam : nowy sezon będzie na pewno pełen niespodzianek, wystarczy spojrzeć na listę uznanych nazwisk zaangażowanych do produkcji. Książkę polecam, bo naprawdę pozwala ujrzeć wydarzenia ze starych serii w nowym świetle.
-
2016/11/28 12:29:10
Już? Zawsze mnie zadziwia z jaką prędkością pojawiają się u Ciebie nowości :) Ja już dziś odbieram "Twin Peaks" z poczty (obiecano mi kolorowankę, zobaczymy), ale jako fanka absolutna będę pewnie delektować się nią dłuugi czas. Chyba nawet szkoda by mi było tak na raz ją połknąć.
-
2016/11/28 17:20:58
lukarhei : ja zamówiłem bezpośrednio w wydawnictwie, gdzie książka była dostępna na tydzień przed ogólnopolską premierą. Po prostu nie mogłem się doczekać :)
Przeczytałem ją zachłannie, pełna jest intrygujących detali. Na przykład historia Kobiety z Pieńkiem jest niezwykle wzruszająca..
Polecam :)
-
2016/12/02 11:21:10
Serial pamiętam oglądało się z zapartym tchem....to była nowość w naszej TV, i na dodatek intrygująco mroczna....
Gdybyż można było czytać wszystkie interesujące książki....
-
2016/12/02 17:46:05
natanna51 : serial planuję sobie przypomnieć, a potem oczekiwanie na nowy sezon !