Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
James W. Nichol SPIRALA ŚMIERCI

- Nie macie pojęcia - mówił - jakie to wspaniałe uczucie wrócić nareszcie do domu.*

Jest rok 1945. Porucznik lotnictwa Wilfred McLauchlin wraca w chwale do rodzinnego miasteczka na kanadyjskiej prowincji. Mężczyzna zestrzelił dwanaście maszyn i cudem uniknął śmierci w swoim własnym samolocie. Ranny na terytorium wroga, w niewyjaśniony sposób został uratowany, a wydarzenia te w trwały sposób odcisnęły się na jego zdrowiu. 

Wilfred jest synem znanego lokalnego prawnika. Nic więc dziwnego, że znajduje pracę w kancelarii ojca. Tam też spotyka swoją dawną miłość, sekretarkę Carole, która w tej chwili ma swoje własne problemy. Zdaje się, że ktoś ją obserwuje. Czyżby nieznajomy miał niecne zamiary ?

Tymczasem w niejasnych okolicznościach umiera jeden z klientów kancelarii. Wilfred jako pierwszy zauważa pewne dziwne ślady na miejscu zdarzenia i postanawia zbadać na własną rękę zagadkowe tropy. Niebawem w miasteczku dochodzi do kolejnych przestępstw. Wilfred ma wrażenie, iż jego tajemnicza przeszłość z wojennego frontu w niebezpieczny sposób daje o sobie znać. Czy uda mu się ocalić kobietę, którą kocha ? I czy przypomni sobie, co naprawdę wydarzyło się na froncie ?

Ciekawy to pomysł uczynić bohaterem wojennego weterana, który nie pamięta, kto i dlaczego wyrwał go z objęć śmierci. Prawdę o ocaleniu Wilfreda ujawnia autor powoli i wkrótce nie będzie nam przeszkadzać, iż to właśnie w Wilfie obudzi się zmysł tropienia tajemnic, które skrywają mieszkańcy jego rodzinnego miasteczka. Wilf jest naznaczony piętnem zła. Naznaczone jest również prowincjonalne Brantford, bo przecież nikczemne rzeczy działy się nierzadko z dala od wojennej zawieruchy. 

Dobrze napisana powieść. Nieco krzywdzący jest widniejący na okładce napis "Takie powieści kobiety lubią najbardziej", bo Spirala śmierci to nie tylko rasowy kryminał. To również książka, która w swoim temacie i przesłaniu aspiruje do bycia obiektem zainteresowania wszystkich czytelników lubiących pełne tajemnic historie z wojną w tle.

wydawnictwo C&T 2014 / str. 282 / tł. Agnieszka Klonowska*

moja ocena 4+/6

poniedziałek, 30 stycznia 2017, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2017/02/03 11:26:45
Ciekawe, zapisuje na listę:)
-
2017/02/03 17:12:10
opty2 : to niezła powieść, a ja mam w planach "Nocną taksówkę" tegoż autora.
-
2017/02/09 09:11:33
Każda z książek, o której piszesz jest interesująca na swój sposób.
Mnie ogromnie rażą napisy na okładkach, tym bardziej, że rzadko się zdarza, by miały one coś wspólnego z fabułą.
A poza tym okładka książki traci bardzo na tych treściach na niej oprócz tytułu i autora zamieszczanych.

Pozdrawiam Cię zimowo, ale ciepło i serdecznie.
-
2017/02/09 18:04:24
natanno, hasła reklamowe na okładkach są bardzo często przesadzone. Tym jednak razem wydawca promuje dość dobry kryminał jako powieść romansową. Takiż wątek jest, lecz książka traktuje głównie o okrucieństwach wojny i zbrodniach popełnianych w jej cieniu.
Załączam pozdrowienia :)
-
Gość: Katarzyna, *.dynamic.mm.pl
2017/02/25 16:06:34
Chciałabym bardzo przeczytać ta książkę, czytałam "Zdradę" tego autora i bardzo mi się podobała:)
-
2017/02/26 17:04:08
Katarzyno, a u mnie "Zdrada" czeka w kolejce. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam :)