Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Ruth Ware W CIEMNYM, MROCZNYM LESIE

Podeszłam do okna i przyłożyłam dłonie do szyby, wyglądając w noc. Nic się nie poruszało. Ale znowu pomyślałam o śladach stóp oraz zerwanej linii telefonicznej i nie mogłam się powstrzymać od ukradkowego sprawdzenia, czy drzwi balkonowe na pewno są zamknięte. Były.*

Wyobraź sobie wieczór panieński na odludziu. Dokoła tylko mrok i śnieg. W środku lasu stoi osobliwy dom ze szklanymi ścianami. W środku sześć osób. Każda z nich coś ukrywa. A nad kominkiem wisi strzelba. 

Nora Shaw nie miała kontaktu z Clare od przeszło dziesięciu lat. Dlatego też zaproszenie na jej wieczór panieński powinno od razu trafić do kosza. Tyle że Nora się waha. Clare była jej najlepszą przyjaciółką, a nie wypada przecież zignorować takiego zaproszenia. Kilka dni przerwy od nudnego życia w małym londyńskim mieszkanku na pewno nie zaszkodzi. Poza tym, Nora jest pisarką. Autorką kryminałów. Odwagi na spotkanie z dawną koleżanką przecież jej nie brak. 

Podejmując decyzję o wyjeździe, Nora wkracza w sam środek pułapki. Pobyt w szklanym domu na pustkowiu zamieni się w koszmar, który na nowo określi definicje prawdy i kłamstwa, miłości i śmierci..

Powieść Ruth Ware to powieść idealnie wpasowująca się w popularny obecnie nurt psychologicznego dreszczowca, w którym sekrety przeszłości, toksyczne przyjaźnie i zbrodnia tworzą wybuchową mieszankę. Książka ma spory potencjał. Autorce udało się stworzyć interesującą intrygę, klimat suspensu oraz zagadkowe postaci.

Z jednym wyjątkiem. To Nora, główna bohaterka. Autorka kryminałów, o której dorobku, zainteresowaniach czy książkach nic nie wiemy. Nie wystarczy tylko określić postaci pisarką. To za mało. Nora jest bezbarwna. Nora jest naiwna. Nie kojarzy faktów. Gdzie spryt i intuicja ? Książkę przeczytamy z ciekawości, by odkryć rozwiązanie intrygi. Choć może i to będzie dla wielu czytelników zbyt przewidywalne..

wydawnictwo Prószyński 2017 / str. 374 / tł. Ewa Kleszcz*

moja ocena 4/6

czwartek, 26 stycznia 2017, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Agata, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/01/26 18:34:22
Z jednej strony jestem zaciekawiona fabułą, bo lubię takie dreszczowce, ale obawiam się, że bezbarwna i nijaka Nora mogłaby mi mocno działać na nerwy.

Pozdrawiam
-
2017/01/27 14:17:37
Aj, nie ukrywam, ze spodziewałam się lepszej oceny. Sama przymierzam się do lektury. Jednak patrząc na Twoją ocenę, na razie odłożę książkę na półkę.
-
2017/01/27 17:57:46
Agata : postać Nory jest właśnie największym minusem tej książki. A szkoda.. Pozdrawiam :)
-
2017/01/27 17:59:54
anetapzn_2 : mam wrażenie, że to jedna z tych książek, które powstały na fali sukcesu "Zaginionej dziewczyny" czy "Dziewczyny z pociągu". I żaden to, jak informuje wydawca na okładce, światowy bestseller. Niemniej jestem ciekaw, czy Tobie się spodoba.
-
2017/02/12 14:44:53
Szkoda. Mam ją od Proszyńskiego i miałam nadzieję, że będzie więcej zabawy.
-
2017/02/12 17:28:55
Lolanto, niemniej jednak przeczytaj i zrecenzuj :)