Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Daniel Silva CZARNA WDOWA

Nagle poczuła, że ogarnia ją straszliwy chłód. Sądziła, że z upływu krwi. A może sprawił to wiatr, który na chwilę zdmuchnął czarny dym znad jej twarzy. Zdała sobie wtedy sprawę, że zarówno ona, jak i mężczyzna, który mógł być profesorem Straussem, leżą na gruzowisku na ulicy des Rosiers i że nad nimi stoi czarno odziana postać z lufą automatu skierowaną w dół. Balaklawa zakrywała jej twarz, lecz nie oczy. Zjawiskowo piękne, lśniły miedzią i brązem niczym dwa kalejdoskopy. *

W stolicy Francji nasilają się incydenty na tle religijnym. Zaniepokojona eskalacją przemocy Hannah Weinberg, dyrektor Ośrodka Studiów nad Antysemityzmem, postanawia zorganizować konferencję, na którą zaprasza prelegentów nie tylko ze świata polityki. Hannah nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, iż to właśnie przygotowywane przez nią wydarzenie stanie się celem ataków terrorystów.

Potężna eksplozja obraca Ośrodek w pył. Hannah i jej goście giną niemal na miejscu. Wybuch bomby uszkadza infrastrukturę pobliskich dzielnic. Jak się okazuje, za atakiem stoi komórka ISIS dowodzona mężczyznę nazywającego siebie Saladynem. Francuski rząd przystępuje do działania, a służby śledcze potrzebują najlepszego człowieka. Tyle że on nie żyje od pewnego czasu.

Gabriel Allon, as wywiadu, od wielu lat tropił najniebezpieczniejszych ludzi na ziemi i upozorował swoją śmierć podczas jednej z ostatnich akcji. Teraz jego dni wypełnia życie rodzinne i niezwykła pasja restaurowania starych obrazów, która niejednokrotnie stanowiła przykrywkę jego szpiegowskich zadań. Francuskie służby docierają jednak do Allona i proszą go o pomoc. 

Allon, który nieoczekiwanie dowiaduje się, że Hannah Weinberg zostawiła mu w spadku niezwykle cenne płótno, nie spocznie póki nie pomści ofiar zamachu. Najważniejszym zadaniem będzie pojmanie Saladyna, w tym celu musi mieć osobę, która przeniknie do struktur wroga. Jego wybór pada na pewną lekarkę. Od tej chwili każdy błąd może być fatalny w skutkach.

Dynamiczna, trzymająca w napięciu powieść sensacyjna nawiązująca swoją tematyką do jakże niestety aktualnych wydarzeń na świecie. Brawurowe zmagania służb wywiadowczych, nieustający strach przed zamachami, wreszcie czynnik ludzki - jak bardzo zawodny. O powodzeniu akcji decyduje nierzadko ułamek sekundy, przebłysk intuicji, wyczulenie na zło, znajomość ludzkiej natury.

Czarna wdowa nie jest kolejnym, napisanym w formie urywanych zdań, thrillerem typu 'zabili go i uciekł'. To niezwykle wiarygodna, napisana eleganckim stylem, opowieść odsłaniająca mechanizmy działań tych, którzy nas strzegą i tych, którzy nam zagrażają. Zręcznie budowane napięcie i interesująco nakreślone postaci to niewątpliwe zalety tej książki. Emocjonujący finał nie pozwoli wam przerwać lektury.

Zdecydowanie polecam. To moje pierwsze spotkanie z Danielem Silvą, ale na pewno nie ostatnie.

wydawnictwo Harper Collins 2017 / str. 528 / tł. Barbara Budzianowska-Budrecka*

moja ocena 5/6

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości wydawnictwa Harper Collins.

zajrzyjcie także na www.czarnawdowa.com.pl 

piątek, 16 czerwca 2017, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2017/06/16 19:05:24
Namówiłeś mnie :) Zatęskniłam za dobrą szpiegowską książką, z dynamiczną akcją. I to też będzie mój debiut z Silvą.
-
Gość: Agata, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/06/16 22:51:58
Nie czytałam jeszcze żadnej książki Silvy, choć o powieściach szpiegowskich z Gabriellem Allonem słyszałam raczej dobre opinie. Chętnie zapoznałabym się też z "Czarną wdową".

Pozdrawiam
-
2017/06/17 07:38:37
jane, mam nadzieję, że debiut będzie udany :) Sam jestem zaskoczony tym, jak książka mnie wciągnęła. Będę czekać na Twoją recenzję.
-
2017/06/17 07:39:33
Agato, nazwisko autora nie było mi obce. Teraz wiem, że po jego książki należało sięgnąć wcześniej. Pozdrawiam :)
-
Gość: mary, *.rev.inds.pl
2017/06/17 13:34:11
no kupiłam, czytałam bodajże dwie książki SIlvy wcześniej: Wielki skok i Angielska dziewczyna. I jak nie przepadam za szpiegowskimi powieściami, tak SIlvę akurat polubiłam. Stworzył świetną postać Gabriela Allona. Nie czytałam wszystkich tytułów, bo jest tego trochę, ale niedawno udało mi się za grosze na allegro kupić kilka starszych tytułów i chyba najpierw sięgnę po tamte a "Czarną wdowę" zostawię na potem. Zresztą... kto wie. Podobno b dobra jest "Sprawa Rembrandta" :)
-
2017/06/18 17:14:27
mary, coś mi się kojarzy, że kiedyś czytałem u Ciebie recenzję innej książki Silvy.. Na pewno sięgnę po wcześniejsze jego książki.