Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Pierre Lemaitre TRZY DNI I JEDNO ŻYCIE

W ostatnich dniach grudnia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego dziewiątego roku spadła na Beauval zaskakująca seria tragicznych wypadków, na czele oczywiście ze zniknięciem małego Remiego Desmedta.*

Małe, prowincjonalne miasteczko i chłopiec, który znika.

Wskutek splotu tragicznych okoliczności nastoletni Antoine dokonuje w lesie zbrodni, a ciało Remiego ukrywa w podziemnej pieczarze. Tu dopiero koszmar się rozpoczyna, bo w miejscu, gdzie wszyscy znają się nawzajem, trudno dotrzymać sekret. Antoine, wychowywany tylko przez matkę, próbuje znaleźć usprawiedliwienie zgubnego czynu, którego dokonał. Jednak strach przed karą jest silniejszy.

W Beauval narasta napięcie spowodowane podejrzeniami, miejscowa policja dokonuje przypadkowych aresztowań. Przeszukiwania lasów nie dają rezultatu. Antoine zaczyna wierzyć, iż zbrodnia ujdzie mu na sucho. Ale czy na pewno ?

Świetnie napisana opowieść o zbrodni i karze. Interesująca analiza społeczności w małym francuskim miasteczku. Studium psychiki dziecka, które odpowiada agresją na agresję. Muszę przyznać, że nie takiej powieści spodziewałem się po Pierre Lemaitre. Klimat, suspens oraz intryga sprawiają, iż to według mnie najlepsza jego książka. Dużo lepsza od serii z paryskim inspektorem.

To lektura, która zostanie w pamięci przynajmniej przez kilka tygodni. Bardzo dobra aż do ostatniego zdania. Serdecznie polecam.

Wydawnictwo Muza 2017 / str. 277 / tł. Joanna Polachowska*

Moja ocena 9/10

poniedziałek, 29 stycznia 2018, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Agata, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2018/01/29 19:55:11
Lubię serię z komisarzem Veerhovenem, podobała mi się też niekryminalna powieść Lemaitre'a, więc bardzo ostrzę sobie zęby na "Trzy dni i jedno życie". Cieszy mnie Twoja pozytywna recenzja.

Pozdrawiam
-
2018/01/30 08:58:44
Agato, książkę serdecznie polecam, natomiast ja mam jeszcze do przeczytania 'Do zobaczenia w zaświatach'. Pozdrawiam :)
-
2018/01/31 11:29:21
Przeczytam na pewno! W sumie chyba najbardziej do tej pory podobała mi się "Suknia ślubna". Może ją wreszcie coś przebije:) Pozdrawiam.
-
2018/02/01 08:43:34
Gosiu B., będę ciekaw, czy zgodzisz się z moją opinią :)