Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Już niedługo.. Samotnia

 

12 lutego nakładem wydawnictwa Zysk ukaże się dwutomowa edycja słynnej Samotni (Bleak House) Charlesa Dickensa. U mnie na półce czeka tymczasem Oliver Twist, ale nie będę ukrywać ,wystarczy spojrzeć na nazwę bloga, co w bieżącym miesiącu znajdzie się na mojej liście zakupów.

Czy są tu jacyś fani Charlesa Dickensa ?

Wielu – wśród nich Vladimir Nabokov i G.K. Chesterton – określa Samotnię najlepszą i najbardziej dojrzałą powieścią Charlesa Dickensa, a Stephen King zalicza ją do swoich dziesięciu ulubionych książek.

Przede wszystkim jest to oparta na prawdziwych sądowniczych przypadkach historia o bezwzględnym działaniu absurdalnego brytyjskiego prawa, na pierwszy plan wysuwają się w niej jednak kobiece losy. Wprowadzenie rozdziałów pisanych z perspektywy Esther Summerson, sieroty z nizin społecznych, jest niezwykle nowatorskim chwytem w wiktoriańskiej prozie.

W drugim tomie satyry na brytyjski system sądowniczy klasyczna powieść nabiera detektywistycznego charakteru. Dickens prowadzi czytelnika tropem morderstwa, podsuwa fałszywe wskazówki i ukryte przesłanki, przez co Samotnia staje się prekursorem współczesnych kryminałów.

Zarówno ta wyjątkowa konstrukcja, jak i nowoczesny detektywistyczny wątek sprawiają, że Samotnia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem współczesnych czytelników, którzy z przejęciem wyczekują wielkiego finału kilkudziesięcioletniego procesu Jarndyce przeciw Jarndyce.

 

piątek, 02 lutego 2018, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2018/02/03 10:14:13
Oglądaliśmy kiedyś z mężem serial angielski oparty na Samotni....tak nas wciągnął, że co sobotę włączaliśmy telewizor przed szóstą rano, bo dowcipne TV emitowało go o szóstej. I zamarzyłam o książce, ale na allegro stare wydanie osiągało cenę zaporową. Wypowiedziałam swe marzenie i mam...dostałam ją do siostry pod choinkę już kilka lat temu i .......nadal czeka na czytanie. Ale boi też tomiszcze....
Może w tym roku uda mi się przeczytać. A Dickensa lubię......czytałam jego książki w młodości.

A skoro "Samotnia".....to czekam na Twój wpis po jej przeczytaniu....
Pozdrawiam zimowo ....
-
2018/02/03 12:10:39
Kurczę, dopiszę sobie do listy.
-
2018/02/04 08:31:38
natanno51, pora emisji serialu rzeczywiście bardzo oryginalna :) To na pewno musiała być produkcja BBC, te są zawsze na najwyższym poziomie.
Dickens to jeden z tych autorów, których zawsze odkładam na później. Marzy mi się jeszcze lektura 'Opowieści o dwóch miastach'. Mam nadzieję, że te plany uda się zrealizować. Pozdrawiam serdecznie :)
-
2018/02/04 08:32:49
krwawasiekiero, cieszę się :) Choć pewnie nie będzie ebooka..
-
2018/02/09 10:36:57
Tak BBC...nie uczyłam się nigdy angielskiego....nie czytam więc, ale uwielbiam słuchać oryginalny angielski toteż nie omijam filmów i seriali w tym języku.
Ale niestety dostępu do seriali BBC nie mam....
Przeczytałam "Zapach domów......" i jestem Ci bardzo wdzięczna za ten prezent...dawno mnie fabuła książki i jej bohaterowie tak nie wzruszyli a i fajnie było pobyć na Alasce ...tej z lat 70-tych....to lata mojej młodości.
Książka należy do moich ulubionych. Może uda mi się napisać o niej post.
Udanego popiątku, lub zapiątku Tomku.....
-
2018/02/09 11:02:20
natanno51, BBC to marka sama w sobie, uwielbiam te produkcje. Bardzo się cieszę, że książka przypadła Tobie do gustu. Problemy bohaterów oraz opisywane miejsca zostały i w mojej pamięci. Lubię takie niebanalne opowieści. Mam nadzieję, że uda się Tobie napisać recenzję i zachęcić innych czytelników do lektury. Pozdrawiam serdecznie :)