Spis moli monitoring pozycji
Blog > Komentarze do wpisu
Stefan Zweig DZIEWCZYNA Z POCZTY

Przecież tysiące, setki razy marzyłam o czymś podobnym przy tym samym stole, w tej samej dusznej klatce, a teraz, kiedy mnie to spotyka, gdy mogę stąd wyjechać, podróżować i cieszyć się wolnością, wcale… - matka ma rację – wcale się na to nie cieszę ? Dlaczego ? Dlaczego jestem na to niegotowa ?*

W małej wsi, dwie godziny jazdy pociągiem od Wiednia, Christine wiedzie ciężki i smutny żywot. Monotonna pracy urzędniczki pocztowej, opieka nad schorowaną matką, kurczące się oszczędności. Dziewczyna może tylko pomarzyć o lepszym świecie dla siebie. Wieś Klein-Reifling to cały jej świat. Innego życia nie będzie.

Niespodziewanie jednak Christine zostaje zaproszona, by spędzić kilka dni z bogatą ciotką i jej mężem w szwajcarskim kurorcie. Już sama wizja wyjazdu budzi przerażenie. Sama, z dala od domu, Christine przecież nie odnajdzie się w świecie piękna i przepychu. Dzięki staraniom ciotki dziewczyna zaczyna przeobrażać się zjawiskową piękność. Upojona beztroską odkrywa w sobie nowe talenty. Jej naturalność sprawia, iż wszyscy pragną jej towarzystwa.

Christine powoli zapomina o życiu, które zostawiła i za to właśnie – za niepamięć – przyjdzie zapłacić jej wysoką cenę.  Czy uboga dziewczyna z poczty, która wkroczyła w niedostępny jej wcześniej świat, odnajdzie w nim swoje miejsce ?

Pięknie napisana powieść, która urzeka już od pierwszych akapitów. Ciekawie opowiedziana historia pewnego zrządzenia losu, które odmienia życie prowincjonalnej dziewczyny wiodącej nieszczęśliwe życie. Choć to powieść niedokończona, posiada wszystkie cechy znakomitej lektury. Spotkanie z twórczością Stefana Zweiga uznaję za bardzo udane.

Obok Dżentelmena w Moskwie Amora Towlesa, to kolejna ważna książka tego roku.

Wydawnictwo WAB 2012 / str. 326 / tł. Karolina Niedenthal*

Moja ocena 9,5/10

środa, 14 marca 2018, tommyknocker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2018/03/15 10:37:41
Czytałam kilka innych książek tego autora, fantastyczne. Ta w ogóle była mi nieznana, nawet z tytułu. Poszukam, kupię, przeczytam.
-
2018/03/15 18:43:06
anetopzn_2, ja przeczytałem jeszcze opowiadania zawarte w zbiorze "Amok" (wyd. C&T), który ukazał się w zeszłym roku, lecz to "Dziewczyna z poczty" jest naprawdę urzekająca. Polecam :)
-
2018/03/15 22:23:48
Chciałabym koniecznie przeczytać....i to wydanie się mi podoba.
Kiedyś miałam i czytałam zbiór jego opowiadań pt. "24 godziny z życia kobiety". Byłam jego prozą zauroczona.
Mam i czytałam również jego "Marię Antoninę"

Załączam serdeczności.
-
2018/03/16 08:14:50
natanno51, mnie też ta proza oczarowała. Na pewno wrócę do Zweiga. Pozdrawiam serdecznie :)
-
2018/03/18 09:10:12
Czytałam kilka lat temu i bardzo mi się podobała, z tym że głównej bohaterki nie umiałam polubić. Wydawało mi się, że jest zbyt zachłanna i za szybko zapomniała o poprzednim życiu. Z książek tego autora bardzo dobra jest też "Niecierpliwość serca". :)
-
2018/03/21 17:18:54
koczowniczko, u mnie też główna bohaterka budziła podobne odczucia. Czy tak łatwo można zapomnieć o poprzednim życiu?..
-
2018/04/17 17:25:18
Hm? Bohaterka zachłysnęła się tym, co jej ofiarowano. W tych fragmentach fascynacji nowym wielokrotnie odnosi się do przeszłości. Pamięta.
Czy czasem nie cieszymy się z nowej rzeczy, jakiejś zmiany, nie wpadamy w euforię?
Ja tak. Cieszę się z każdej małej rzeczy.

Oceniając bohaterkę...myślę, że warto wziąć pod uwagę czasy, historię.
Stagnacja niszczy, a naszej bohaterce udało się z niej wyrwać. Przebudzenie, w taki sposób chyba można określić to, co przeżywa.
-
2018/04/17 17:50:20
eldko, trafny komentarz. Przebudzenie to dobre słowo, historia z powieści pokazuje niejako, iż zachwyt nowym życiem może być zgubny..