| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
O autorze
Tagi
Spis moli monitoring pozycji
środa, 27 lipca 2011
Francis Cottam LOKATORKA

   Ktoś mnie obserwuje.

Francis Cottam, autor utrzymanych w klimacie Grahama Mastertona i Jamesa Herberta powieści grozy, napisał trzymający w napięciu thriller o osaczonej kobiecie.

Juliet Deveraux, lekarka pogotowia, odkrywa nagle, że jej mąż ma romans. Opuszcza ona męża i postanawia znaleźć własne lokum. Po wielu nieciekawych ofertach natrafia wreszcie na wymarzone mieszkanie w eleganckiej kamienicy. Czynsz jest śmiesznie niski, a widok z okien na most brooklyński zapiera dech w piersiach. Po rozmowie z Maxem, właścicielem budynku, Juliet bez zwłoki postanawia skorzystać z atrakcyjnej oferty i wprowadza się do mieszkania. I odtąd zaczyna się koszmar.

Juliet ma wrażenie, że ktoś ją obserwuje. Że nie jest sama. Niepokoją ją dziwne dźwięki. Wyczuwa czyjąś obecność. Wydaje jej się, że ktoś przemieszcza się po pokojach. Lustro w łazience drży. Przebudzona w nocy zauważa dobywające się z kuchni dziwne światło. I wydaje jej się, że ktoś podaje jej jakieś środki.

Ale to nie jest obłęd. To rzeczywistość. Juliet, racjonalna lekarka, postanawia odkryć, co dzieje się z jej mieszkaniem. I co - lub kto - jej zagraża.

To nie jest opowieść o duchach. To historia o rozgrywce o życie, wtedy gdy z pozoru bezpieczny azyl staje się niebezpieczną pułapką.

Francis Cottam potrafi straszyć. I potrafi napisać świetny thriller oparty na klasycznym pomyśle, który ja osobiście bardzo lubię.

Moja ocena 5+/6

18:05, tommyknocker , news
Link Komentarze (2) »
wtorek, 26 lipca 2011
Nicci French NIE UFAJ NIKOMU

Zbrodnia, kłamstwa i gra pozorów

Każdy thriller autorstwa małżeństwa brytyjskich dziennikarzy /Nicci Gerrard i Sean French/ to doskonała lektura. To opowieści o zwykłych ludziach, takich jak ja czy ty, którzy niespodziewani zostają wplątani w kłopoty i próbują się odnaleźć w tym nowym świecie zbrodni, niebezpieczeństwa i kłamstw. I tak jest też w kolejnej książce. /Dodam tylko, iż poprzednia - GODZINY STRACHU - to jeden z najlepszych brytyjskich thrillerów (6/6) i zajmuje bardzo wysoką lokatę w moim rankingu/

NIE UFAJ NIKOMU nie jest tak świetna, ale niemniej jednak to bardzo wciągająca opowieść o morderstwie i jego skutkach. Mocnym akcentem, bo od odkrycia zwłok przez główną bohaterkę, rozpoczyna się ta powieść.

Bonnie Graham, nauczycielka muzyki, na prośbę przyjaciółki postanawia stworzyć zespół muzyczny, który będzie grał na weselu. Bonnie uruchamia więc swoje znajomości i wkrótce kompletuje grupę muzyków, która rozpoczyna próby. I jak w każdej społeczności, tak i w tej grupie pojawiają się przyjaźnie, niesnaski, zazdrość, a nawet miłość. Wkrótce jeden z muzyków, notabene kochanek Bonnie, zostaje znaleziony martwy. A pierwsza myśl naszej bohaterki to jak pozbyć się ciała...

Dopiero czytając kolejne rozdziały, przeplatające się dwie płaszczyzny czasowe zatytułowane przed i po /chodzi o moment morderstwa/ poznajemy pełen obraz intrygi. Obserwujemy, jak tworzył się zespół muzyków i jakie były między nimi relacje oraz śledzimy poczynania Bonnie, która decyduje pozbyć się ciała kochanka. I dowiadujemy sie, że Bonnie nie jest morderczynią. Więc kto dokonał morderstwa ? I jakie są motywy Bonnie ?

Moja ocena 5/6

poniedziałek, 25 lipca 2011
Michael Palmer RECEPTA COREYA

Lekarz na tropie tajemnicy

O Michaelu Palmerze wspomniałem przy okazji wpisu o książce Tess Gerritsen. To wciąż jeden z ważniejszych - obok Cooka czy właśnie Gerritsen - autor thrillerów medycznych. RECEPTA COREYA, przeczytana w ramach nadrabiania zaległości okazyjnych zakupów z allegro, to niedługa, debiutancka powieść amerykańskiego autora.

Dr Luke Corey wpada w niemałe tarapaty. Umierająca pacjentka prosi go o przekazanie swojej córce tajemniczego klucza, który zawsze nosiła ukryty pod plastrem na nadgarstku. Corey postanawia spełnić prośbę kobiety i w tym momencie ściąga na siebie ogromne zagrożenie. Ledwie uchodzi z jednego zamachu na swoje życie, gdy tajemniczy wróg uderza ponownie. Okazuje się, że klucz otwiera skrytkę, w której znajduje się coś, co może zmienić losy całego kraju. Corey i odnaleziona córka zmarłej pacjentki postanawiają ujawnić skrywaną od lat tajemnicę.

RECEPTA COREYA to thriller medyczny z przewagą thrillera. Mało jest więc elementów charakterystycznych dla gatunków, które występują w kolejnych powieściach autora. Można też mieć zarzuty do zbyt szybkiego zakończenia intrygi, ale pamiętajmy, że jest to dopiero debiut Palmera. W roli dynamicznego, sensacyjnego  czytadła, książka sprawdza się dość dobrze.

Moja ocena 4/6

piątek, 22 lipca 2011
Russell Hill ŻONA NA POKUSZENIE

   Fatalna namiętność i zbrodnia

Ten dziwny, intrygujący tytuł /w oryg. Robbie's Wife-żona Robbiego/ zwiastuje kolejną kryminalną propozycję toruńskiego wydawnictwa C&T.

Jack Stone jest amerykańskim scenarzystą, który przeżywa poważny kryzys twórczy. Aby go przezwyciężyć, spienięża wszystkie swoje dobra i wyrusza do Anglii. Ma nadzieję, że tam odzyska inspirację. Po krótkim pobycie w deszczowym Londynie, Jack postanawia przenieść się na wieś. I tak trafia do gospodarstwa Barlowów, którzy oferują noclegi. Jack szybko zyskuje sympatię Roberta, Maggie i ich syna. I postanawia zostać u nich na dłużej.

Bo Jack zakochał się w żonie Robbiego, która zdaje się odwzajemniać jego uczucia. A Maggie mówi: " Gdyby nie było Robbiego, to moja odpowiedź brzmi: tak, Jacku Stone. Zostałabym z tobą. Ale pewne rzeczy nie dzieją się same, a przecież nie mogę sprawić, żeby Robbie zniknął".

I od tej chwili Jack zaczyna coraz odważniej myśleć o zbrodniczym planie pozbycia się męża Maggie. I wkracza na niebezpieczną drogę...

Nie spodziewałem się tak zajmującej lektury. Powieść Russella Hilla, nominowana do prestiżowej Edgar Allan Poe Award, to historia o fatalnej namiętności, która prowadzi do zbrodni. A za sprawą sprawnego warsztatu autora nie jest ona przeciętną, przewidywalną opowieścią. Bo na ostatnich stronach czeka na nas jeszcze fabularny zwrot akcji. I za to uwielbiam kryminały.

Moja ocena 5/6

Tagi: C&T kryminał
09:36, tommyknocker , news
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 lipca 2011
Reginald Hill ŚCIĘTE GŁOWY

   Morderstwa i róże

Reginald Hill od 40 lat tworzy nietuzinkowe kryminały osadzone w hrabstwie Yorkshire, których główni bohaterowie to Dalziel - gburowaty nadinspektor i Pascoe - jego poczciwy i sprytny podwładny. Swoim gawędziarskim stylem, błyskotliwymi dialogami oraz oryginalnymi - nieczęsto dziwacznymi - postaciami Hill zdobył serca czytelników na całym świecie. Jego książki sfilmowała BBC, a sam autor - wielokrotnie nagradzany - stał się jednym z najważniejszych brytyjskich twórców.

"Ścięte głowy" to czwarta pozycja Reginalda Hilla, która ukazała się w naszym kraju. Tym razem motywem przewodnim są róże, a każdy rozdział został stosownie nazwany daną odmianą tego pięknego kwiatu. Intryga zawiązuje się, gdy do Pascoe przybywa Dick Elgood, lokalny przedsiębiorca, który oznajmia, że podejrzewa jednego ze swoich pracowników o dokonanie morderstwa. Tą osobą jest Patrick Aldermann, który w niejasnych okolicznościach odziedziczył piękną posiadłość i różane ogrody.

Wkrótce, jednak, okazuje się, że nie ma dowodów na popełnienie przestępstwa, a Pascoe odkrywa, że tych domniemanych morderstw popełnionych przez Aldermanna może być więcej. Brak tylko dowodów...

Pierwszy kryminał Hilla przeczytałem w oryginale dużo wcześniej, zanim zaczęto wydawać polskie przekłady. Autor używa bardzo bogatego słownictwa, nierzadko lokalnych dialektów, nie stroni również od gry słów i dowcipów. Dlatego też gorące brawa dla tłumacza, pana Wojciecha Szypuły, który świetnie oddaje ducha oryginału i świetnie radzi sobie z bogatym stylem autora.

"Ścięte głowy" to świetny, staroświecki trochę, brytyjski kryminał. A z Dalzielem i Pascoe powinno się przynajmniej raz w życiu spotkać.

Na październik wydawca zapowiada kolejną powieść "Exit Lines".

Moja ocena 5/6

wtorek, 19 lipca 2011
Gregg Hurwitz NIE UFAJ NIKOMU

Tajemnica goni tajemnicę.

Kolejny thriller Gregga Hurwitza rozpoczyna się przysłowiowym trzesięniem ziemi.

W środku nocy do mieszkania Nicka Horrigana wdziera się oddział rządowych agentów. Otóz okazuje się, że szaleniec wdarł się do elektrowni atomowej i grozi wysadzeniem całego kompleksu w powietrze. Zanim to nastąpi, szaleniec ma jedno życzenie. To rozmowa z Nickiem Horriganem.

I tak oto, mniej więcej o wpół do trzeciej nad ranem, Nick wsiada na pokład heliokoptera.

I z każdym kolejnym rozdziałem mnożą się zagadki i zwroty akcji. Dlaczego Nick ? Dlaczego terrorysta przestrzegł go "Nie ufaj nikomu" ? Co otwiera tajemniczy klucz ? Jak się okazuje, gra toczy się o wysoką stawkę, a przeszłość pozornie zwyczajnego bohatera skrywa niejeden sekret. Komu może zaufać w tej śmiertelnie niebezpiecznej rozgrywce o własne /i nie tylko/ życie ?

Niech te liczne pytania zachęcą was do lektury, bo Hurwitz pisze świetnie, tworzy misterne intrygi i niespodziewane zwroty akcji. A książka wciąga od pierwszego rozdziału. Dynamiczny thriller nie tylko dla wielbicieli gatunku.

Moja ocena 5/6

czwartek, 14 lipca 2011
Mika Waltari KTO ZABIŁ PANIĄ SKROF ?

  Dyskretny urok klasyki

Ten napisany w 1939 roku klasyczny kryminał to początek trylogii z komisarzem Palmu pióra bardzo popularnego fińskiego autora powieści historycznych.

W kamienicy na ulicy Nabrzeżnej w Helsinkach dochodzi do morderstwa, którego ofiarą pada skąpa pani Skrof. Zbrodnia pozorowana jest na samobójstwo, ale sprytny komisarz odkrywa, iż ofiara była milionerką i niedawno kilkakrotnie zmieniała testament. Okazuje się więc, że nie brakuje podejrzanych, wśród których jest m.in.  pasierbica pani Skrof, jej bratanek, lokalny kaznodzieja oraz prawnik.

Książka napisana bardzo dawno temu może dla wielu wydawać się archaiczna, brak w niej gadżetów i technologii. Charakterystyczny jest również humor autora, niektóre dialogi pomiędzy komisarzem a podejrzanymi to mistrzostwo słowa /ukłon dla tłumacza/. Wydawnictwo Literackie jak zawsze dba o jakość wydania i zapowiada też pozostałe tomy.

Klasyka, z którą warto się zapoznać.

Moja ocena 4,5/6

Tagi: kryminał
18:18, tommyknocker , news
Link Komentarze (3) »
środa, 13 lipca 2011
Tess Gerritsen CIAŁO

  Lek, który zabija

Jak rozwijał się gatunek zwany thrillerem medycznym ? Najpierw był Robin Cook i jego przełomowa "Coma", potem kolejne jego powieści, wkrótce zaczęli mu towarzyszyć dwaj panowie: Ken McClure oraz Michael Palmer. W 1999 roku do tego grona dołączyła Tess Gerritsen, którą bestsellerowa "Grawitacja" wyniosła do ścisłej czołówki, a jej kolejne powieści /cykl z patolog Maurą Isles i policjantką Jane Rizzoli/ powtórzyły sukces i stały się bestsellerami.

Co wyróżnia Tess Gerritsen ? Przede wszystkim dobry warsztat, liczne zwroty akcji, nastrój grozy oraz elementy makabry. Kto nie wierzy, niech przeczyta np. "Chirurga", "Klub Mefista" bądź "Mumię".

CIAŁO to wczesna powieść spoza serii. To wciągający thriller medyczny bez elementów grozy charakterystycznych dla późniejszych powieści pisarki. Bohaterką jest patolog sądowa Kat Novak, która zaczyna interesować się tajemniczymi zgonami wywołanymi przez nieznaną substancję. Ślad prowadzi do laboratorium farmaceutycznego Cygnus i jego bogatego właściciela. Niestety dociekliwość Kat sprowadza na nią śmiertelne niebezpieczeństwo i aby odkryć prawdę Kat będzie musiała sprzymierzyć się z wrogiem.

Parafrazując komentarz Stephena Kinga z okładki powiem tak o twórczości Tess Gerritsen "W Samotni czytamy każdą jej książkę" :)

A w sierpniu wydadzą "Dolinę umarłych".

Moja ocena 5/6

wtorek, 12 lipca 2011
Jo Nesbo KARALUCHY

Harry Hole w Tajlandii

KARALUCHY to chronologicznie druga, po CZŁOWIEKU-NIETOPERZU, powieść z Harrym. Po rozwiązaniu zagadki australijskich morderstw tym razem norweski policjant wyrusza do Bangkoku, gdzie w jednym z hoteli znaleziono zwłoki norweskiego ambasadora. Misja jest delikatna, kulisy śledztwa należy zachować z dala od opinii publicznej, oba kraje chcą uniknąć skandalu. A Harry ? Harry, prześladowany przez tragiczne wydarzenia z przeszłości, rozpoczyna współpracę z miejscową policją i odkrywa, iż motywów i podejrzanych w sprawie morderstwa nie brakuje. Rzeczywiście, morderca okaże się wyjątkowo przebiegłym przeciwnikiem.

Jo Nesbo nie potrafi pisać złych powieści. KARALUCHY to bardzo dobry kryminał rozgrywający się w duszym Bangkoku. Intryga, jak zawsze u tego autora, jest bardzo precyzyjnie skonstruowana. Mocną stroną Nesbo są postacie - nie tylko Hole, ale także te drugoplanowe - oraz świetne, błyskotliwe dialogi. Podsumowując, nadal twierdzę, że Jo Nesbo to jeden z czołowych skandynawskich pisarzy kryminałów. Dodam tylko, iż książkę otrzymałem od flyingewa-anna. Jeszcze raz pięknie dziękuję ! 

Moja ocena 5/6

09:14, tommyknocker , news
Link Komentarze (9) »
David Morrell FENOMEN

Zagadka tajemniczych świateł

Pewnego dnia Dan Page, policjant, odkrywa, że jego żona spakowała swoje rzeczy i wyjechała do małego miasteczka Rostov w Teksasie. W miasteczku tym, bowiem, od wielu dziesięcioleci widywane są tajemnicze kolorowe światła unoszące się nad pustkowiem. Tym zjawiskom towarzyszy subtelna muzyka oraz dziwne odczucia. Page wyrusza do Rostova, gdzie okazuje się, że nie tylko jego żona jest zafascynowana zagadkowymi światłami. Dan postanawia rozwikłać zagadkę - czy światła są przyrodniczym fenomenem, czy może wynikiem wojskowych eksperymentów ? I dlaczego zmieniają one ludzi ?...

Wielbiciele dobrej sensacji oraz szpiegowskich thrillerów na pewno znają Davida Morrella. Ja z jego twórczością zapoznałem się przy okazji publikacji niesamowitego dreszczowca INFILTRATORZY, który zapoczątkował nowy nurt w twórczości autora - tzn. thriller grozy z elementami paranormalnymi. Po INFILTRATORACH był ŁOWCA, trzecią nowatorską powieścią miał być FENOMEN. Dlaczego miał być ? Po dwóch świetnych poprzednikach Morrell napisał ciekawą powieść, tylko że zbyt 'poprawną'. Po prostu brakowało mi nastroju i elementów /czytaj: efektów specjalnych bądź fajerwerków/ z poprzednich tytułów.

Generalnie książka godna polecenia, na przykład jako letnia lektura. Albatros oczywiście zadbał o ładną okładkę oraz wydanie.

Moja ocena 4,5/6

piątek, 08 lipca 2011
Ruszyła strona wydawnictwa Albatros

pod adresem www.wydawnictwoalbatros.com znajdziemy bazę książek, zapowiedzi oraz przyszłe /późniejsze/ plany wydawnicze. Jest co oglądać. To właśnie Albatros wydaje znaczną część powieści, które czytamy w kręgu naszych zainteresowań /kryminał/thriller/sensacja/.

czwartek, 07 lipca 2011
Maj Sjowall & Per Wahloo TWARDZIEL Z SAFFLE

  Siódma odsłona kultowej serii kryminalnej

To właśnie szwedzkie małżeństwo Sjowall&Wahloo w latach 60. i 70. stworzyło fundamenty współczesnej skandynawskiej powieści kryminalnej. 10-tomowa seria z komisarzem Martinem Beckiem to już klasyka, a dzięki wydawnictwu Amber polski czytelnik otrzymuje w chronologicznym porządku kolejne części cyklu.

Tym razem poczciwy komisarz Beck, wiecznie przeziębiony i zakatarzony, prowadzi śledztwo w sprawie popełnionego w szpitalnej sali zabójstwa. Ofiarą okazuje się być inny policjant - komisarz Nyman. I wkrótce okazuje się, że zamordowany ideałem nie był - w policyjnych aktach są na niego skargi obywateli, natomiast współpracownicy z czasów wojska opisują go jako człowieka niezwykle brutalnego i bezwzględnego. Martin Beck przeczuwa, że morderstwo to dopiero zapowiedź czegoś gorszego. I, niestety, ma rację.

"Twardziel z Saffle" to kolejny porządny klasyk. I kolejny świetny przekład pani Haliny Thylwe, która czuwa nad całym cyklem. Dla współczesnego czytelnika powieść może wydawać się nieco archaiczna, ale - jak już napisałem - powstała dawno temu, a w podróź do przeszłości ze szwedzkim duetem warto się wybrać teraz i zawsze.

Moja ocena 4,5/6

środa, 06 lipca 2011
Jordi Sierra I Fabra - CZTERY DNI W STYCZNIU

"Nawet w czasach zarazy trzeba dochodzić sprawiedliwości"

Bezapelacyjnie jedna z najlepszych książek tego roku. Kryminał, który rozgrywa się podczas czterech dni stycznia 1939 roku.

Przenieśmy się do Barcelony. Za cztery dni frankistowskie wojska wkroczą do tego pięknego miasta. Miasta, które jest zniszczone i smutne. I prawie opustoszałe, ponieważ prawie wszyscy uciekli przed nadchodzącym wrogiem.

Ale inspektor Mascarell pozostał. I nie zamierza opuścić Barcelony. Ani swojej śmiertelnie chorej żony, z którą zajmują małe mieszkanko. Głodni - bo w mieście brak pożywienia. I przegrani - bo nie ma już nadziei na zwycięstwo.

Mascarell, ostatni policjant w Barcelonie. Bo nawet w czasie chaosu trzeba być wiernym swoim ideałom. I tak robi Mascarell decydując się rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia pewnej dziewczyny. Mascarell dzielnie krąży po uliczkach i zaułkach Barcelony i tropi mordercę wśród tych, którzy tak jak on nie chcą opuszczać miasta.

"Cztery dni w styczniu" to pięknie napisana powieść o terrorze wojny, śmierci oraz codziennych dramatach zwykłych ludzi. To postaci są siłą tej książki : próbujący zachować pozory zwykłego życia inspektor, jego chora żona, nieliczni ukrywający się przed światem barcelończycy - dzieci, matki, ojcowie.

I sama Barcelona, choć smutna i opuszczona, jest też bohaterką tej powieści. To jej i jej dzielnym mieszkańcom składa hołd autor- znany i ceniony hiszpański pisarz, dotychczas w Polsce nie wydawany.

Plus dla wydawnictwa Albatros za ładne wydanie. Myślę, że ta książka nie może przejść niezauważona. Gorąco polecam miłośnikom kryminałów i ciekawych opowieści.

Moja ocena 5/6

Tagi: kryminał
20:03, tommyknocker , news
Link Komentarze (2) »
Nowa powieść Charlotte Link w październiku

Jak podaje wydawnictwo Sonia Draga, kolejny kryminał Charlotte Link ukaże się w październiku.

W sennym angielskim miasteczku zostaje zamordowana studentka. Wkrótce potem ginie kolejna kobieta. Komisarz Valerie Almond za wszelką cenę pragnie schwytać sprawcę. Nie wie jeszcze, że za zbrodniami kryje się ponura tajemnica siegająca czasów drugiej wojny światowej.

Jaka ładna okładka ! Kto jeszcze ze mną będzie czekał na "Drugie dziecko"?

poniedziałek, 04 lipca 2011
Georges Simenon PARYSKI EKSPRES

  Niebezpieczne wyzwolenie z okowów codzienności

To druga, po "Wdowie Couderc" powieść Simenona w prestiżowej serii Nowy Kanon wydawnictwa WAB. I wielka radość dla polskich miłośników Simenona - otrzymujemy kolejny świetny utwór autora, którego powieści same w sobie stanowią kanon literatury kryminalnej i psychologicznej.

To książka bez komisarza Maigret. "Paryski ekspres" należy do drugiego nurtu twórczości belgijskiego pisarza, w którym czytelnik poznaje zwykłych ludzi, którzy w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń stają się mordercami. I tak jest też tutaj : Kees Popinga to szczęśliwy mąż i ojciec, który pracuje w niewielkim holenderskim miasteczku. Przyjemna rutyna zostaje jednak przerwana, kiedy Kees dowiaduje się, że jego zakład pracy jutro ogłosi bankructwo, a on sam będzie musiał zmienić swoje wygodne i dostatne życie.

Kees buntuje się przeciwko tej nadchodzącej zmianie. Ucieka. Ucieka do Francji. Zostawia swój bezpieczny dotąd świat na rzecz wolności, którą w tej książce symbolizują szybkie pociągi. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że oprócz buntu w Keesie jest jeszcze złość i gniew na ludzi, którzy tworzyli jego świat. Ucieczce Keesa towarzyszą popełniane przez niego zbrodnie. Wkrótce on sam przebywający w Paryżu stanie się jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców. Jak skończy się ten zbrodniczy pęd ku ułudzie wolności ? Zachęcam do przeczytania.

Swoją recenzję podsumuje słowami Jarosława Iwaszkiewicza, które zostały przytoczone we wstępie do książki:

"Zachwyca mnie zawsze u tego pisarza umiejętność stworzenia atmosfery, atmosfery deszczu w Paryżu czy nastroju w małym miasteczku na północy lub południu Francji, czy życia na barkach prześlizgującymi się kanałami francuskimi"

Moja ocena 5/6

19:59, tommyknocker , news
Link Komentarze (6) »