| < Kwiecień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
O autorze
Tagi
Spis moli monitoring pozycji
środa, 09 marca 2011
Tajemnice amerykańskiego miasteczka

POZIOM ŚMIERCI to pierwsza część cyklu /ale nie pierwsza przeczytana przeze mnie książka pana Childa/ z Jackiem Reacherem. Postacią bardzo charakterystyczną, która ma /jak i cały cykl/ wiernych fanów na całym świecie. Reacher to eks-żandarm wojskowy, człowiek bez stałego adresu zamieszkania, który przemierza Stany Zjednoczone i napotyka na swojej drodze kłopoty.

W tej książce trafia do miasteczka Margrave, w którym na pozór spokojna idylla jest przykrywką do zbrodniczej działalności. Ponadto, okazuje się, że cała sprawa będzie miała dla Reachera bardzo osobisty wymiar - i żeby nie zdradzić za wiele - nasz bohater postanowi rozprawić się ze złoczyńcami.

Jak już napisałem wcześniej na swoim blogu, każda powieść LEE CHILDA to dawka porządnie napisanej i skonstruowanej sensacji, gdzie w roli głównej występuje twardziel-samotnik Jack Reacher. POZIOM ŚMIERCI jest dobry, aczkolwiek bardziej podobały mi się późniejsze pozycje, np. WRÓG BEZ TWARZY. Powieść momentami mi się dłużyła, ale ostateczne wrażenia jak najbardziej pozytywne. Plus za wątek Ślepego Blake'a.

Moja ocena 4/6

poniedziałek, 07 marca 2011
Krótko

Dziś tylko kilka słów - nadal jestem w trakcie POZIOMU ŚMIERCI Lee Childa. Notkę dodam jak tylko skończę książkę. Jedno jest pewne - powieści pana Childa to solidna dawka sensacji na wysokim poziomie.

Przy okazji zapraszam na strony Beatrix i Jane /linki po prawej/ - zobaczcie te zbiory książkowe !

piątek, 04 marca 2011
Zbrodnia w błękicie

 

"Zbrodnia w błękicie", debiutancka powieść Katarzyny Kwiatkowskiej, to kolejny tytuł w kryminalnej serii retro poznańskiego wydawnictwa Zysk i ska.

Jest to debiut bardzo udany - otrzymujemy elegancką powieść detektywistyczną w duchu Agathy Christie i P. D. James. Powieść zawiera wszystkie podstawowe cechy charakterystyczne klasyki gatunku: mamy więc zbrodnię w wiejskiej posiadłości, wąskie grono podejrzanych oraz liczne fałszywe tropy.

Akcja książki osadzona jest u schyłku 19. wieku w ziemiańskiej Wielkopolsce. Detektyw-hobbysta oraz wytrawny podróżnik Jan Morawski przybywa wraz ze swoim służącym do posiadłości przyjaciela. Warto dodać, iż sługa Jana zaczytuje się w Conan Doylu i podręcznikach medycyny sądowej. Sroga zima powoduje, iż wkrótce wiejska rezydencja zostaje odcięta od świata. Podczas pierwszego wspólnego posiłku Morawski poznaje grono gości. Są wśród nich m.in. poseł-żarłok Wacław, jego siostra femme fatale Paulina oraz  stara hrabina. Kolacja pokazuje jak wiele urazów i niesnasek jest między przybyłymi do posiadłości.

Następnego ranka jedna z osób zostaje znaleziona martwa. Zamordowana.

Na prośbę gospodarza Morawski podejmuje się znaleźć sprawcę. Z powodu pogody nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym. A morderca jest wśród przebywających w rezydencji.

Oprócz samej zagadki powieść ujmuje opisem wnętrz oraz staropolskich potraw. Na uwagę zasługują też postaci drugoplanowe takie jak ochmistrzyni Maria czy Madejowa.

Jak się okazuje każda postać ma swoje tajemnice, i wkrótce do listy podejrzanych Morawski dodaje samych gospodarzy i służbę.

Dawno nie czytałem tak dobrego, napisanego współcześnie kryminału, który odwołuje się do brytyjskiej tradycji gatunku. Czuć tu ducha samej Agathy i pisarek takich jak P.D. James czy Elizabeth George, które w tej tradycji piszą swoje powieści. Na plus są także historyczne i kulianarne smaczki oraz lokalizacja powieści.

Moja ocena 5/6

wtorek, 01 marca 2011
Jussi w samotni

Dziś Samotnię odwiedza wirtualnie /stety-niestety (niepotrzebne skreślić)/ uroczy psiak. Wabi się Jussi /echo jednej z zeszłorocznych lektur/ i udowadnia, że labradory śmieją się najpiękniej !

09:23, tommyknocker , news
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 lutego 2011
Marcowe premiery

Nowy miesiąc to kolejna porcja ciekawych tytułów - będzie więc wyczekiwany Czubaj, będzie thriller medyczny, dwie nowości grozy, no i oczywiście skandynawskie kryminały.

Oto książki, na które czekamy. /kolejność przypadkowa/

1. GRAHAM MASTERTON - NOC GARGULCÓW

2. GRAHAM MASTERTON - ZŁODZIEJ DUSZ

3. TESS GERRITSEN - CIAŁO

4. HAKAN NESSER - CZŁOWIEK BEZ PSA

5. DONNA LEON - DZIEWCZYNA Z JEGO SNÓW

6. AKE EDWARDSON - WOŁANIE Z ODDALI

7. MARIUSZ CZUBAJ -KOŁYSANKA DLA MORDERCY

8. K.O. DAHL - MAŁY ZŁOTY PIERŚCIONEK

9. ARNE DAHL - ZŁA KREW

 

Morderstwa, Szekspir i Cyganie

Reginald Hill to urodzony kryminalny gawędziarz. Pisze powieści lekkie, błyskotliwe, często pełne humoru i bardzo brytyjskie jeśli chodzi o klimat.

Akcja cyklu z Dalzielem i Pascoe osadzona jest w malowniczym Yorkshire. Niestety, tego pięknego hrabstwa zbrodnia nie omija.

Polscy czytelnicy znają twórczość pana Hilla z dwóch wczesnych jego książek: MORDERSTWO NA UNIWERSYTECIE /A Advancement on Learning/ i MAŁE SPRZĄTANKO /A Pinch of Snuff/.

OKRUTNA MIŁOŚĆ /A Killing Kindness/ to trzecia odsłona, powieść napisana w roku 1980 broni się mimo upływu czasu. Mamy więc ponownie charakterystyczny duet inspektorów /skądinąd znany dzięki serialowi BBC/ i zagmatwaną zagadkę kryminalną. Jest więc seria morderstw, tajemniczy rozmówca, który po każdej zbrodni dzwoni z cytatem z Szekspira oraz cygański tabor, który skrywa swoje sekrety. Śledztwo gmatwa się, na scenę wkracza medium, która rozmawia ze zmarłymi, pojawiają się tajemnice z przeszłości. Innymi słowy, pan Hill serwuje nam mylne tropi, wodzi nas za nos, aby na końcu zaskoczyć czytelnika ujawniając tożsamość mordercy.

Każda książka Reginalda Hilla godna jest polecenia. Zachęcam do lektury.

Moja ocena 4,5/6

niedziela, 27 lutego 2011
Miłość silniejsza od koszmaru wojny

Francuz, Sebastien Japrisot należy do ścisłej czołówki francuskich klasyków kryminału. O tym, że francuski kryminał jest subtelny, misternie skonstruowany i pełen nieszablonowych postaci, przekonuje nas także twórczość Frederica Darda czy Georgesa Simenona.

Japrisot, autor m.in. PRZEDZIAŁU MORDERCÓW /reprezentuje mój prywatny podgatunek kryminał kolejowy/, KOPCIUSZKA W POTRZASKU /kryminał stylizowany na baśń/ czy PASAŻERA W DESZCZU /kryminał noir/ popełnił także romantyczną powieść osnutą wokół tajemnicy. Są nią BARDZO DŁUGIE ZARĘCZYNY.

Utwór subtelny, pełen ciekawych postaci, oparty na lekko melodramatycznej intrydze.

Trwa I wojna światowa. Mathilde, przykuta do wózka inwalidzkiego malarka i wielbicielka kotów, tęskni za swoim ukochanym Manechem. Nie tylko tęskni, ale zrobi wszystko, by poznać tragiczną prawdę. Manech, bowiem, zaginął w dramatycznych okolicznościach.

Wrażliwy młodzieniec na znak protestu przeciwko wojnie postrzelił się w rękę. Zamiast do domu, trafił do wojskowego sądu, który skazał go za samookaleczenie. Manech wraz z czterema innymi żołnierzami, którzy zrobili to samo, co on, trafił na linię frontu. Dosłownie, bo pięciu bezbronnych, chorych żołnierzy wygnano z okopów na stronę wroga. Przekroczyli więc granicę śmierci i życia, i słuch po nich zaginął.

Na wieść o tym tragicznym losie piątki skazańców, Mathilde zrobi wszystko, by odkryć, czy żołnierze przeżyli za linią wroga. Czy jej ukochany Manech żyje, czy nie.

Powieść po części epistolarna, bo składają się na nią listy wielu żołnierzy i ich rodzin, którzy relacjonują losy swoich bliskich. I w tych listach, i w narracji autora gdzieś kryje się prawda, bo poznajemy wydarzenia z wielu punktów widzenia.

I przewracamy kartki, czekając na odpowiedź, co wydarzyło się za linią wroga.

Powieść wymaga skupienia, bo zawiera wiele postaci - imion, miejsc, powiązań - i ważne jest zrozumienie rozwijających i zazębiających się wątków.

Ważna to powieść w dorobku Japrisota. To powieść o sile miłości i wojennej tajemnicy. A zakończenie zostaje w naszych głowach na długo po przeczytaniu.

Moja ocena 5/6

piątek, 25 lutego 2011
Ruth Rendell/Barbara Vine

Nieocenione toruńskie Wydawnictwo C&T w dniu dzisiejszym publikuje trzecią na naszym rynku powieść Barbary Vine CZARNA ĆMA.

Barbara Vine to pseudonim Ruth Rendell, jednej z najbardziej popularnych angielskich autorek kryminału. Rendell stworzyła serię powieści z Inspektorem Wexfordem osadzoną w miasteczku Kingsmarkham. Jako Barbara Vine, pani Rendell wydaje mroczne thrillery psychologiczne z wątkiem kryminalnym, często skoncentrowane wokół tajemnic rodzinnych i zbrodni sprzed lat.

Do Ruth Rendell mam ogromny sentyment, jako że była ona jedną z pierwszych autorek , które przed laty czytałem w oryginale. Seria z Wexfordem skompletowana, dwie ostatnie powieści czekają jednak na przeczytanie.

Natomiast CZARNA ĆMA /oryg. Chimney Sweeper's Boy/ to pierwsza powieść zakupiona w oryginalnej wersji , gdy tylko odkryłem, że pani Rendell pisze też pod pseudonimem. Pamiętam ten dzień - poznańska księgarnia językowa, czarna okładka Penguina. A dziś polskie wydanie.

Dodam tylko, że CZARNA ĆMA to jedna z najlepszych "Barbar". Cóż, przeczytam i polskie wydanie...

 

środa, 23 lutego 2011
3 kryminały w cenie 2 - promocja w empik.com

Z samego rana, o czym dopiero informuję, samotnię obiegła radosna wiadomość o promocji w internetowym sklepie empik.com. Kupując trzy książki z działu KRYMINAŁ za najtańszy płacimy 2 grosze ! Promocja tylko do 26 lutego, obejmuje pozycje obecnie dostępne.

Mój pakiet to trzy nowości

L. PERSSON - W INNYM CZASIE, W INNYM ŻYCIU /WYD. CZARNA OWCA/

M. JENNINGS - POD GWIAZDAMI SMOKA /OFICYNKA/

K. KWIATKOWSKA - ZBRODNIA W BŁĘKICIE /ZYSK I SKA/

Ostatnia książka za 2 grosze !

I /chyba/ dosyć ładna równowaga : kryminał skandynawski, kanadyjski i polski retro.

Napiszcie, co kupicie, jeśli skorzystacie z promocji empiku.

Naznaczony miłością

W ramach remanentu /czytaj nadrabiania zaległości/ przeczytałem niekryminalną pozycję BERNHARDA SCHLINKA pt. LEKTOR. Powieść, którą pożyczyła mi E., to pozycja na jeden-dwa wieczory.

Zaczyna się od spotkania. 15-letni Michael wymiotuje na ulicy. Z pomocą przychodzi mu starsza od niego kobieta. Piękna kobieta. Zauroczenie przeradza się w fascynację, fascynacja w miłość.

Ale Hanna, tak ma na imię ukochana naszego bohatera, skrywa tajemnicę. A nawet dwie.

W przeszłości była strażniczką w obozie koncentracyjnym. I po latach ma dosięgnąć ją sądowa sprawiedliwość. Drugiej tajemnicy nie zdradzę, by nie zepsuć lektury.

Dodam tylko, że spotkanie Hanny i miłość do niej naznacza całe późniejsze życie Michaela. Miłość próbuje przeistoczyć się w zrozumienie. Zrozumienie drugiego człowieka i jego czynów.

Miłość i śmierć to dwa przewodnie tematy tej powieści. Proza subtelna, momentami wkracza w bardzo intymne przeżywanie uczuć drugiej osoby. Bo cisza też mówi.

Żeby nie ujawniać zbyt wiele, nadmienię, iż w końcowych rozdziałach autor zdenerwował mnie. Kibicowałem Michaelowi, a tu taki zwrot akcji.

Filmu nie widziałem, książka godna polecenia. Kto jeszcze nie czytał, niech to nadrobi. Warto. Przekonałem się na własnym przykładzie.

18:38, tommyknocker , news
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 lutego 2011
Sentencje

Często w książkach beletrystycznych możemy znaleźć ciekawe, mądre bądź niepokojące słowa. Do tej ostatniej kategorii należy sentencja wypowiedziana przez jedną z postaci w KOMISARZU, pozwólcie, że sparafrazuję : Lepiej iść do nieba chorym niż zdrowym do piekła.

Co o tym sądzicie ?

09:34, tommyknocker , news
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 21 lutego 2011
Sprawy organizacyjne

Postaram usystematyzować moją przygodę z blogiem. Deklaruję nowe wpisy trzy razy w tygodniu, tj. w poniedziałki, wtorki i soboty.

Komentarze będę dodawać na bieżąco, czyli częściej niż w poprzednim punkcie.

Mam nadzieję, że dotrzymam postanowienia. Bo jak mawia pewien pan, do internetu wszyscy, a czytać książek nie ma komu :)

Zapraszam do odwiedzin !

18:28, tommyknocker , news
Link Dodaj komentarz »
Magiczne 30 zł

I jeszcze kilka ekonomicznych rozważań. Zauważyliście, jak rosną ceny książek. Coraz mniej tytułów /czytaj - nowości/ można kupić poniżej granicy magicznych 30 zł. Do tych przemyśleń skłoniła mnie ciągła fluktuacja cen książek w przedsprzedaży na empik.com. Czekam m.in. na WOŁANIE Z ODDALI AKE EDWARDSONA, które do niedzieli kosztowało 30,99zł, a obecnie /bo wydawca podniósł cenę/ jest to 34,99zł /a cena okładkowa wzrosła do 39,90zł/.

Najdroższe książki wydaje WAB /polscy debiutanci osiągają tam zaporowe 49,90zł, jak było w przypadku pana Hagena/. Drogi jest też AMBER /którego nie lubię za zaprzestanie serii KRYMINAŁ Z KLASĄ/ oraz PRÓSZYŃSKI /powieść ANNE HOLT z 1993 roku wydana w tym roku kosztowała 36zł przy ok. 330 stronach/.

Niższe ceny, na szczęście, oferują mniejsze oficyny takie jak NOIR /wiele tytułów poniżej 30zł/ oraz C&T /większość tytułów poniżej granicy/. ALBATROS podnosi swoje ceny, ale za to, jak ładnie wydaje swoich autorów, CZARNA OWCA /wspomniany wyżej EDWARDSON/ też winduje ceny, ale jak tu nie czytać wydawanych przez nią Skandynawów?....

Child & McCarthy

Na stosie tytułów wypożyczonych czekają m.in. trzy pozycje LEE CHILDA /serię z Jackiem Reacherem lubię, bo to porządna sensacja/

oraz dwie pozycję CORMACA MCCARTHY - to będzie moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Książki są ładnie wydane, podobają mi się okładki, Recenzje dosyć entuzjastyczne, choć książki smutne /ponoć/

Problemy Matthew Shardlake
lektury "Komisarza" ciąg dalszy