| < Kwiecień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
O autorze
Tagi
Spis moli monitoring pozycji
niedziela, 20 lutego 2011
C.J. SANSOM KOMISARZ

Kryminał historyczny. Pozytywne zaskoczenie !

C.J. SANSOM KOMISARZ

I oto naszą pierwszą pozycją będzie kryminał historyczny. To jedna z moich ulubionych podkategorii, bo przenosi nas w czasie. Na przykład do wiktoriańskiej Anglii (powieści Anne Perry), bądź w bardziej odległe epoki (seria z Cadfaelem Ellis Peters).

C.J. Sansom to debiutant w naszej samotni. Książkę wydało w zeszłym roku wydawnictwo Albatros. Pozycja przykuwa uwagę /choć kupiłem ją na allegro, nie w tradycyjnej księgarni/ - tłoczone litery na okładce, ciekawa stylizacja serii /tak,tak! - będą kolejne tomy/.

Autora znałem tylko ze słyszenia /wydano jego ZIMĘ W MADRYCIE/, a do książki podchodziłem sceptycznie /trudno o dobry kryminał historyczny/. Intuicja czytelnicza, na szczęście nie zawiodła! Nie wspomnę, że w dłuuuuuuugiej kolejce czeka też kolejny tom zakupiony na wyprzedaży w empiku:)

Do rzeczy ! Jestem po ok.1/4 książki i mówię warto!

Przenosimy się do 16-wiecznej Anglii, ówczesny rząd przejmuje właśnie kościelne majątki, w tym pełne bogactw i grzechu majątki klasztorne. W jednym z nich , w Scarnsea, popełniono właśnie zbrodnię - królewski komisarz został tam pozbawiony głowy.

I oto C.J. Sansom wprowadza swojego bohatera - jest nim ułomny /czytaj - garbaty/ prawnik Matthew Shardlake. Shardlake wraz ze swym asystentem wyruszają do klasztoru, a tam spotykają na swojej drodze klasztorne indywidua... Shardlake budzi moją sympatię, akcja książki rozgrywa się w podobnych do dzisiejszych warunkach - zima, biel śniegu, przenikiwy wiatr...

I oto pan Shardlake puka do drzwi Samotni - będę kończył, bo musi obejrzeć ciało zabitego komisarza, które przechowywane jest w klasztornej infirmerii. Ciekawym, co wydarzy się dalej. Wszak ofiarę zamordowano w zamnkniętym od zewnątrz pomieszczeniu. Mamy więc locked-room mystery.

pozdrawiam i zachęcam do wpisów

20.02.2011 No to stało się !

Słowo się rzekło. Zaczynamy.

Witam w Samotni1981.

Mam na imię Tomasz. Mieszkam w północnej Wielkopolsce.

Czytam od zawsze. Kamieniem milowym był przeczytany w latach dzieciństwa zbiór opowiadań JOAN AITKEN POKÓJ PEŁEN LIŚCI.

Od tego zaczęła się przygoda z tajemnicą. Trwa od wielu lat. Książki uwielbiam. Dobre kryminały ubóstwiam.

Czytam kilkanaście tytułów miesięcznie. Kupuję jeszcze więcej.

Od dziś będę publikował swoje opinie na blogu. Zachęcam do komentarzy.

Tagi: tajemnica
19:32, tommyknocker
Link Komentarze (6) »
1 ... 51