| < Kwiecień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
O autorze
Tagi
Spis moli monitoring pozycji
piątek, 28 kwietnia 2017
Nowości z wydawnictwa C&T

 

Niedawno ukazała się druga odsłona cyklu z inspektorem Laidlowem. Poszukiwany Tony Veitch to klasyczny szkocki kryminał i warto dodać, iż to właśnie gawędziarska proza pełna dosadnego humoru i nietuzinkowych postaci uczyniła Williama McIllvaney'a ojcem tartan noir, który mocno inspirował takich autorów jak Ian Rankin czy Peter May.

W sprzedaży także kolejny znakomity dreszczowiec Georgesa Simenona. Recenzja Pociągu z Wenecji już w przyszłym tygodniu, napomknę tylko, iż autor ponownie z maestrią kreśli opowieść o zwykłym człowieku uwikłanym w zbrodniczą intrygę.

Najnowszym tomem jednej ze sztandarowych serii wydawnictwa jest krótka powieść Williama Hope Hodgsona. Szalupy z Glen Carrig wydane w Bibliotece Grozy to marynistyczny horror w przekładzie Tomasza S. Gałązki. TU znajdziecie wywiad z tłumaczem.

 

I wreszcie dwie bardzo interesujące pozycje. Amok Stefana Zweiga ukazał się w tym tygodniu, natomiast Podróż do Indii Edwarda Morgana Forstera będzie dostępna w sprzedaży pod koniec maja.

Wszystkie książki dostępne TU.

Zachęcam do lektury. Którą z nich chcielibyście przeczytać ?

czwartek, 02 marca 2017
Fantastyczne

  

Fantastyczne podręczniki z Hogwartu ponownie w sprzedaży od 15 marca. Wszystkie trzy ukażą się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Nadszedł dzień długo wyczekiwany przez wszystkich czarodziejów i mugoli! Książki ukazują się w nowym wydaniu, z ilustracjami znakomitego chorwackiego artysty Tomislava Tomica. Wpływy z wydania zostaną przekazane organizacjom charytatywnym wspierającym dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej, by zmieniać ich życie na lepsze. 20% wpływów trafi do Comic Relief, a 80% zasili konto Lumos.

piątek, 20 stycznia 2017
Sowa

Przeglądając kryminalne zapowiedzi natrafiłem dziś na Sowę czyli drugą powieść Samuela Bjorka. Sezon niewinnych dostarczył wielu emocji i mam nadzieję, że ponowne spotkanie z Holgerem Munchem i Mią Kruger będzie równie udane. Premiera pod koniec marca.

Najbogatszy armator w Sandefjord leży na łożu śmierci. Jego pierworodny syn odziedziczy majątek pod jednym warunkiem: nie może poślubić kobiety posiadającej już dzieci. Wybranka młodego człowieka ma jednak dwuletniego synka i czteroletnią córeczkę. Dzieci zostają odesłane za granicę do dalszej rodziny, para w tajemnicy bierze ślub.

Małżeństwo okazuje się jednak krótkie, ponure i z tragicznym finałem. Po latach od tamtych wydarzeń znalezione zostaje ciało zamordowanej młodej dziewczyny, ułożone na posłaniu z piór, w pentagramie ze świec. Niektórzy zaczynają dopatrywać się w tym powiązań z dawnymi czasami…

Śledztwo prowadzą Holger Munch i Mia Krüger z wydziału zabójstw w Oslo – policjanci, którzy sami muszą zmagać się z własnymi demonami. Mia walczy z depresją, myślami samobójczymi i uzależnieniem od alkoholu i leków. Munch musi poradzić sobie z problemami córki, która zaczyna wątpić w swoje życiowe wybory. Gdy śledztwo utyka w martwym punkcie, z informatykiem wydziału zabójstw kontaktuje się znajomy haker, który ujawnia mu niepokojący film. Jego bohaterką jest zamordowana dziewczyna oraz jej oprawca, przebrany w strój sowy będącej ucieleśnieniem złych mocy. Okazuje się, że rozwiązując sprawę, policjanci będą musieli stawić czoła złu, na które nie są przygotowani…

sobota, 31 grudnia 2016
Złota Jedenastka roku 2016

Rok 2016 zamykam liczbą 94 przeczytanych książek. 

Oto najlepsze z nich czyli Złota Jedenastka :

1. Jo Walton Podwójne życie Pat za przesłanie i emocje,

2. Kazuo Ishiguro Pogrzebany olbrzym za mądrość i enigmę,

3. David Mitchell Czasomierze za intrygującą opowieść o naturze czasu,

4. Antti Tuomainen Czarne jak moje serce za wyborny klimat noir i piękny styl,

5. Juan Gomez-Jurado Pacjent za pełen napięcia, bardzo udany thriller medyczny,

6. Elizabeth Strout Mam na imię Lucy za prostotę i prawdę,

7. Mo Hayder Wilk za przywrócenie wiary w brytyjski kryminał,

8. Hakan Nesser Żywi i umarli w Winsford za mgłę, wrzosowiska i tajemnice,

9. Marisha Pessl Nocny film za hipnotyzującą pogoń za nieuchwytnym cieniem,

10. E. F. Benson Widzialne i niewidzialne za eleganckie ghost stories,

11. Kate Atkinson O świcie wzięłam psa i poszłam za wyraziste postaci oraz liczne nawiązania do twórczości Emily Dickinson.

 

W nadchodzącym roku 2017 życzę Wam zdrowia, spokoju

oraz samych wybornych lektur.

czwartek, 06 października 2016
Sekrety Twin Peaks

W oczekiwaniu na nowy sezon serialu (premiera w pierwszej połowie 2017 roku, zamiast planowanych 9 odcinków będzie aż 18!) będziemy mogli sięgnąć po powieść ukazującą to,co wydarzyło się w miasteczku w ciągu ostatnich 25 lat. Książka ukaże się pod koniec listopada nakładem Znaku. 

'Miasteczko Twin Peaks', najbardziej fascynująca serialowa produkcja XX wieku, jedno z największych osiągnięć Davida Lyncha, mistrza surrealistycznej grozy i czarnego humoru, powraca na ekrany już w 2017 roku. Książka Marka Frosta, współscenarzysty serialu, stanowi pomost fabularny między tym, co zdarzyło się w Twin Peaks 25 lat temu, a tym, co czeka nas teraz. Jest niezbędna do tego, by zrozumieć akcję nowego sezonu.
Laura Palmer obiecała agentowi Cooperowi, że spotkają się ponownie za dwadzieścia pięć lat. Nadszedł czas na spełnienie tamtej obietnicy… lub groźby.
Odkryj sekrety, które czają się w mrocznych lasach Twin Peaks.

czwartek, 22 września 2016
Jesienne premiery

Jesienną porą nie będziemy narzekać na brak lektur. Oto książki, na które czekam :

   

  

czwartek, 01 września 2016
Samotnia na Instagramie

W dniu dzisiejszym Samotnia wkracza w nowy wymiar.

Serdecznie zapraszam do śledzenia mojego profilu na Instagramie : tommyknockerinstant

17:34, tommyknocker , news
Link Komentarze (6) »
piątek, 10 czerwca 2016
Londyn szary, czerwony, biały

W Nigdziebądź Neila Gaimana był Londyn-Nad i Londyn-Pod. Nieco inną wizję alternatywnych światów poznamy w jednej z najlepszych powieści fantastycznych roku 2015 wg księgarni Barnes & Nobla. Mowa o Mroczniejszym odcieniu magii, który ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Zysk i ska.

Intrygująca powieść fantasy, w której magicznej wizji równoległych Londynów dorównuje oryginalna kreacja barwnych bohaterów.

Witajcie w Szarym Londynie – brudnym i nudnym, pozbawionym magii, rządzonym przez szalonego króla Jerzego III. Istnieje też Czerwony Londyn, w którym w równej mierze szanuje się życie i magię, oraz Biały, miasto wycieńczone wojnami o magię. A niegdyś, dawno temu, istniał jeszcze Czarny Londyn...

Teraz jednak nikt o nim nawet nie wspomina. Oficjalnie, Kell jest podróżnikiem z Czerwonego Londynu – jednym z ostatnich magów, którzy potrafią przemieszczać się pomiędzy światami – i działa jako posłaniec między Londynami i ambasador Czerwonego królestwa rodziny Mareshów. Nieoficjalnie, uprawia przemyt – bardzo niebezpieczne hobby, o czym przekonuje się na własnej skórze, kiedy wpada w pułapkę wraz z zakazanym przedmiotem z Czarnego Londynu. Ucieka więc do Szarego, gdzie z kolei naraża się Lili Bard, złodziejce o wielkich aspiracjach. To właśnie z nią Kell wyrusza w podróż do alternatywnej krainy, której stawką jest uratowanie wszystkich światów…

Jakie inne książki o Londynie (nie tylko tym fantastycznym) polecacie ? 

 

poniedziałek, 30 maja 2016
Tajemnica Black Rabbit Hall

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Już 2 czerwca premiera debiutanckiej powieści Eve Chase. Porównania do prozy Kate Morton czy Sarah Waters skutecznie zachęcają mnie do zakupu. Kornwalijska posiadłość, rodzinne sekrety - nie powstanie już chyba powieść lepsza od Rebeki Daphne du Maurier, ale może warto dać szansę nowej autorce..

Amber Alton wie, że w Black Rabbit Hall, kornwalijskiej posiadłości rodziny, czas płynie inaczej niż w Londynie. W domu nie ma dwóch zegarów, które wskazywałyby tę samą godzinę. Każde idealne lato zdaje się trwać poza czasem. Niewiele się dzieje. Ale pewnego dnia wszystko się zmienia…

Trzydzieści kilka lat później Lorna postanawia urządzić wesele w pokrytej patyną czasu, okazałej rezydencji Black Rabbit Hall. Podczas spaceru po lesie do Lorny powracają na wpół zatarte wspomnienia związane z matką. Coraz bardziej intrygują ce są również zawiłe dzieje posiadłości. Wiedziona potrzebą poznania własnej historii, a także losu mieszkającej tu w przeszłości szczęśliwej rodziny, szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytania.

piątek, 22 kwietnia 2016
Jestem, więc czytam

Obchodzimy jutro Światowy Dzień Książki

i jest to szczególna okazja, by wyrazić naszą miłość do słowa drukowanego.

Książki są ucieczką, radością, wytchnieniem. Książki inspirują i zmieniają.

Jestem, więc czytam.

Życzę wszystkim Czytelnikom udanego świętowania.

Tommy będzie jutro w pracy i podróży, ale udało mu się już nabyć bilety na spotkanie

z pewnym inspektorem z  Edynburga. 

Napiszcie, jak świętujecie. Czekam na informacje o Waszych zakupach, okolicznościowych

promocjach i prezentach. 

Tagi: życzenia
15:36, tommyknocker , news
Link Komentarze (25) »
czwartek, 14 kwietnia 2016
Dom na wrzosowisku

Na początku maja premiera kolejnej powieści Elizabeth Gaskell.

TO SPOD PIÓRA TEJ WIKTORIAŃSKIEJ PISARKI WYSZŁY OPOWIEŚCI: „CRANFORD”, „PÓŁNOC I POŁUDNIE”, „RUTH”, „ŻONY I CÓRKI”...

Po śmierci wikarego w miasteczku Combehurst wdowa po nim, pani Browne, sama wychowuje dwoje dzieci w domu na wrzosowisku. Maggie i Edward to rodzeństwo różnego temperamentu. Maggie wydaje się podporządkowana bratu we wszelkich kwestiach. A on maksymalnie wykorzystuje ten układ. Kilka lat później, gdy oboje są już dorośli, Maggie staje przed dylematem: ocalić brata od więzienia, a tym samym zerwać z narzeczonym w zamian za zatuszowanie malwersacji Edwarda. I wybór, którego młoda kobieta dokonuje, wprawi wszystkich w zdumienie...

Elizabeth Gaskell (1810-1865) to obok sióstr Bronte chyba najpopularniejsza brytyjska pisarka XIX wieku. Przyjaciółka Charlesa Dickensa, który cenił ją za wyśmienitą prozę. Doskonale też oddawała w swych historiach sytuację kobiet w ówczesnej epoce.

Oprócz bardzo udanych, upiornych Niesamowitych historii wydawnictwo C&T wydało dotąd Kuzynkę Phyllis oraz Pannę Lois od Czarów. Kliknięcie w okładkę przeniesie Was do moich recenzji. 

czwartek, 24 marca 2016
Wielkanocne życzenia

Zdrowych, spokojnych oraz

pełnych wytchnienia i radości

świąt Wielkanocnych 

wszystkim miłym gościom w Samotni

życzy Tommy.

Tagi: życzenia
11:29, tommyknocker , news
Link Komentarze (12) »
wtorek, 22 marca 2016
Holmes w Brazylii

W kwietniu nakładem wydawnictwa Rebis ukaże się powieść Jo Soares, która może zainteresować miłośników przygód Sherlocka Holmesa.

Jest rok 1888. W Rio de Janeiro giną cenne skrzypce Stradivariusa. Na pomoc lokalnej policji cesarz Brazylii Piotr II wzywa Sherlocka Holmesa.

Holmes w asyście nieodłącznego doktora Watsona podróżują do Brazylii schyłku cesarstwa i epoki niewolnictwa, a tam odnajdują świat zupełnie inny od wszystkiego, co wcześniej poznali. Muszą zmierzyć się nie tylko z tajemniczą kradzieżą i zaskakującymi morderstwami, ale też ze słońcem tropików, egzotyczną przyrodą i kuchnią i starymi afrykańskimi bogami. Jednym z nich jest właśnie tytułowy Xangô. Ta książka to istna samba dla Sherlocka, pełna magii i egzotyki, ale także autentycznych postaci z epoki i zaskakującego humoru.

Do udanych 'wariacji' na temat słynnego detektywa z Baker Street zaliczam powieści "Dom Jedwabny" Anthony Horowitza oraz "Pana Holmesa" Mitcha Cullina. Czy znacie inne tytuły godne uwagi ?

niedziela, 20 marca 2016
Kazuo Ishiguro POGRZEBANY OLBRZYM

Długo moglibyście tu szukać krętych dróg i sielskich łąk, z których zasłynęła później Anglia. Zamiast nich całymi milami ciągnęła się spustoszona, nieuprawna ziemia; tu i tam skaliste wzgórza i posępne wrzosowiska przecinała nieudeptana ścieżka. Większość pozostawionych przez Rzymian dróg uległa już wówczas zniszczeniu i pozarastała, często bezpowrotnie. Nad moczarami i rzekami unosiły się lodowate opary, w których świetnie czuły się ogry, wciąż zamieszkujące te ziemie. *

Po odejściu Rzymian Anglia powoli popada w ruinę. Wśród wojennych zgliszczy powszechna jest ludzka nieufność, a w niebezpiecznych zakątkach wciąż czają się mityczne ogry i tajemnicze widma. W krainie tej szarej i smutnej panuje epidemia niepamięci - ludzie powoli zatracają się w próbach prowadzenia pozornie normalnego życia bez wspomnień. Tylko nieliczni są jeszcze ciekawi, kto odpowiada za ten stan rzeczy. Skąd przyszła mgła niepamięci ?

Axl i Beatrice mają już swoje lata i na przekór temu postanawiają opuścić swoją wioskę, by wyruszyć w podróż na spotkanie z dawno niewidzianym synem. Para starych Brytów już u początku drogi znajdzie się w niebezpieczeństwie, ale konfrontacja z nieznanym doda im tylko sił. Skąd u nich taka determinacja ? Czy to w tęsknocie siła ? Wędrówka przez ziemie nieznane przyniesie jeszcze wiele niespodzianek, w których cieniu chowa się pogrzebana, niemal zapomniana, przeszłość. 

Kazuo Ishiguro, autor słynnych Okruchów dnia, powraca z trudną, pełną symboliki i odniesień do legend, powieścią o poszukiwaniu pamięci i nieuchronnym losie. Pogrzebany olbrzym to powieść drogi, w której zagadka funkcjonuje na przynajmniej trzech płaszczyznach. Jest zagadka drogi, zagadka jej celu, wreszcie - zagadka tożsamości bohaterów. W tej opowieści nie ma przypadkowego zdania, każda z pojawiających się postaci jest ważna. Prócz prób dostrzegania ukrytej symboliki uważny czytelnik musi czytać między wierszami i układać pełny obraz opisywanych zdarzeń.

Pogrzebany olbrzym jest też przypowieścią o uniwersalnych wartościach, a jej trafne zakończenie pozostawi czytelnika ze smutkiem i chęcią, by rozpocząć lekturę od nowa i odkryć jeszcze więcej, by przeżyć historię Axla i Beatrice bardziej dokładnie. 

Życzę sobie więcej takich intrygujących, mądrych lektur, a Wydawnictwu biję brawo za piękną - niesamowicie minimalistyczną i pomysłową - okładkę.

wydawnictwo Albatros 2015 / str. 448 / tł. Andrzej Szulc

moja ocena 5/6

piątek, 11 marca 2016
Christopher Priest ODWRÓCONY ŚWIAT

Na planecie do złudzenia przypominającej Ziemię miasto nieustannie przemierza kolejne tereny. Aby istnieć, musi być ciągle w ruchu - dlatego też społeczność miasta podzielona jest na cechy odpowiedzialne za konkretne zadania. Mamy więc tych, którzy wytyczają trasę; tych, którzy kładą nowe tory, po których przemieszcza się mini-cywilizacja. Są wreszcie i ci, którzy demontują zużyte już tory - przeszłość bowiem jest niebezpieczna i oznacza zagładę w bezlitosnym polu grawitacyjnym.

Historię poznajemy z perspektywy Howarda Manna, który wstępuje właśnie do cechu Badaczy Przyszłości. Młody człowiek, który wychował się w ochronce, nie ma pojęcia, czym naprawdę jest miasto i otaczający je świat, niedostępny dla zwykłych mieszkańców. Pierwsze dni Howarda w Cechu będą pouczającą lekcją, która przybliży go do zrozumienia mechanizmów rządzących postępem. Sytuacja jednak się pogarsza - w mieście jest coraz mniej ludzi, a co za tym idzie - mniej rąk do pracy. Tylko nieliczni wiedzą, że postój oznacza śmierć. Losy Howarda pokażą nam, iż czasami niewiedza to skarb..

Nie czytam literatury science-fiction, ale do lektury powieści Christophera Priesta skutecznie zachęciła mnie autorka blogu Na ostrzu siekiery. "Odwrócone miasto" nie jest monumentalną sagą. Niedługa, napisana w roku 1974 książka intryguje od pierwszych stron wizją przemieszczającego się po torach miasta. Miasta, które nie może zwolnić. Wszystko, co je otacza, jest tajemnicą i to właśnie z Howardem,głównym bohaterem,  odkrywamy powoli istotę rzeczy. Zakończenie zaskakuje, a powieść Christophera Priesta zaliczam do lektur udanych, nietuzinkowych, skłaniających do myślenia. "Odwrócone miasto" trafnie ukazuje, jak postrzeganie może zmienić sens świata. 

Dziękuję Siekierko za tą podróż. Stawiam ostrożną ocenę i deklaruję, że sięgnę po kolejne książki Priesta.

wydawnictwo Mag 2016 / str. 284 / tł. Robert Waliś

moja ocena 4+/6

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 38