| < Luty 2011 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28            
O autorze
Zakładki:
Drzwi do ogrodu muzyki znów otwarte : www.ogrodmuzyki.blox.pl
Kontakt / współpraca : domekpodmodrzewiem@interia.pl
Miqaisonfire
Nowość ! tommywdrodze.blox.pl
Obecnie czytam : A MAIGRET CHRISTMAS Georges Simenon
W kolejce czekają : MOJA KUZYNKA RACHELA Daphne du Maurier
Zaglądam do
Tagi
Spis moli monitoring pozycji
poniedziałek, 28 lutego 2011
Marcowe premiery

Nowy miesiąc to kolejna porcja ciekawych tytułów - będzie więc wyczekiwany Czubaj, będzie thriller medyczny, dwie nowości grozy, no i oczywiście skandynawskie kryminały.

Oto książki, na które czekamy. /kolejność przypadkowa/

1. GRAHAM MASTERTON - NOC GARGULCÓW

2. GRAHAM MASTERTON - ZŁODZIEJ DUSZ

3. TESS GERRITSEN - CIAŁO

4. HAKAN NESSER - CZŁOWIEK BEZ PSA

5. DONNA LEON - DZIEWCZYNA Z JEGO SNÓW

6. AKE EDWARDSON - WOŁANIE Z ODDALI

7. MARIUSZ CZUBAJ -KOŁYSANKA DLA MORDERCY

8. K.O. DAHL - MAŁY ZŁOTY PIERŚCIONEK

9. ARNE DAHL - ZŁA KREW

 

Morderstwa, Szekspir i Cyganie

Reginald Hill to urodzony kryminalny gawędziarz. Pisze powieści lekkie, błyskotliwe, często pełne humoru i bardzo brytyjskie jeśli chodzi o klimat.

Akcja cyklu z Dalzielem i Pascoe osadzona jest w malowniczym Yorkshire. Niestety, tego pięknego hrabstwa zbrodnia nie omija.

Polscy czytelnicy znają twórczość pana Hilla z dwóch wczesnych jego książek: MORDERSTWO NA UNIWERSYTECIE /A Advancement on Learning/ i MAŁE SPRZĄTANKO /A Pinch of Snuff/.

OKRUTNA MIŁOŚĆ /A Killing Kindness/ to trzecia odsłona, powieść napisana w roku 1980 broni się mimo upływu czasu. Mamy więc ponownie charakterystyczny duet inspektorów /skądinąd znany dzięki serialowi BBC/ i zagmatwaną zagadkę kryminalną. Jest więc seria morderstw, tajemniczy rozmówca, który po każdej zbrodni dzwoni z cytatem z Szekspira oraz cygański tabor, który skrywa swoje sekrety. Śledztwo gmatwa się, na scenę wkracza medium, która rozmawia ze zmarłymi, pojawiają się tajemnice z przeszłości. Innymi słowy, pan Hill serwuje nam mylne tropi, wodzi nas za nos, aby na końcu zaskoczyć czytelnika ujawniając tożsamość mordercy.

Każda książka Reginalda Hilla godna jest polecenia. Zachęcam do lektury.

Moja ocena 4,5/6

niedziela, 27 lutego 2011
Miłość silniejsza od koszmaru wojny

Francuz, Sebastien Japrisot należy do ścisłej czołówki francuskich klasyków kryminału. O tym, że francuski kryminał jest subtelny, misternie skonstruowany i pełen nieszablonowych postaci, przekonuje nas także twórczość Frederica Darda czy Georgesa Simenona.

Japrisot, autor m.in. PRZEDZIAŁU MORDERCÓW /reprezentuje mój prywatny podgatunek kryminał kolejowy/, KOPCIUSZKA W POTRZASKU /kryminał stylizowany na baśń/ czy PASAŻERA W DESZCZU /kryminał noir/ popełnił także romantyczną powieść osnutą wokół tajemnicy. Są nią BARDZO DŁUGIE ZARĘCZYNY.

Utwór subtelny, pełen ciekawych postaci, oparty na lekko melodramatycznej intrydze.

Trwa I wojna światowa. Mathilde, przykuta do wózka inwalidzkiego malarka i wielbicielka kotów, tęskni za swoim ukochanym Manechem. Nie tylko tęskni, ale zrobi wszystko, by poznać tragiczną prawdę. Manech, bowiem, zaginął w dramatycznych okolicznościach.

Wrażliwy młodzieniec na znak protestu przeciwko wojnie postrzelił się w rękę. Zamiast do domu, trafił do wojskowego sądu, który skazał go za samookaleczenie. Manech wraz z czterema innymi żołnierzami, którzy zrobili to samo, co on, trafił na linię frontu. Dosłownie, bo pięciu bezbronnych, chorych żołnierzy wygnano z okopów na stronę wroga. Przekroczyli więc granicę śmierci i życia, i słuch po nich zaginął.

Na wieść o tym tragicznym losie piątki skazańców, Mathilde zrobi wszystko, by odkryć, czy żołnierze przeżyli za linią wroga. Czy jej ukochany Manech żyje, czy nie.

Powieść po części epistolarna, bo składają się na nią listy wielu żołnierzy i ich rodzin, którzy relacjonują losy swoich bliskich. I w tych listach, i w narracji autora gdzieś kryje się prawda, bo poznajemy wydarzenia z wielu punktów widzenia.

I przewracamy kartki, czekając na odpowiedź, co wydarzyło się za linią wroga.

Powieść wymaga skupienia, bo zawiera wiele postaci - imion, miejsc, powiązań - i ważne jest zrozumienie rozwijających i zazębiających się wątków.

Ważna to powieść w dorobku Japrisota. To powieść o sile miłości i wojennej tajemnicy. A zakończenie zostaje w naszych głowach na długo po przeczytaniu.

Moja ocena 5/6

piątek, 25 lutego 2011
Ruth Rendell/Barbara Vine

Nieocenione toruńskie Wydawnictwo C&T w dniu dzisiejszym publikuje trzecią na naszym rynku powieść Barbary Vine CZARNA ĆMA.

Barbara Vine to pseudonim Ruth Rendell, jednej z najbardziej popularnych angielskich autorek kryminału. Rendell stworzyła serię powieści z Inspektorem Wexfordem osadzoną w miasteczku Kingsmarkham. Jako Barbara Vine, pani Rendell wydaje mroczne thrillery psychologiczne z wątkiem kryminalnym, często skoncentrowane wokół tajemnic rodzinnych i zbrodni sprzed lat.

Do Ruth Rendell mam ogromny sentyment, jako że była ona jedną z pierwszych autorek , które przed laty czytałem w oryginale. Seria z Wexfordem skompletowana, dwie ostatnie powieści czekają jednak na przeczytanie.

Natomiast CZARNA ĆMA /oryg. Chimney Sweeper's Boy/ to pierwsza powieść zakupiona w oryginalnej wersji , gdy tylko odkryłem, że pani Rendell pisze też pod pseudonimem. Pamiętam ten dzień - poznańska księgarnia językowa, czarna okładka Penguina. A dziś polskie wydanie.

Dodam tylko, że CZARNA ĆMA to jedna z najlepszych "Barbar". Cóż, przeczytam i polskie wydanie...

 

środa, 23 lutego 2011
3 kryminały w cenie 2 - promocja w empik.com

Z samego rana, o czym dopiero informuję, samotnię obiegła radosna wiadomość o promocji w internetowym sklepie empik.com. Kupując trzy książki z działu KRYMINAŁ za najtańszy płacimy 2 grosze ! Promocja tylko do 26 lutego, obejmuje pozycje obecnie dostępne.

Mój pakiet to trzy nowości

L. PERSSON - W INNYM CZASIE, W INNYM ŻYCIU /WYD. CZARNA OWCA/

M. JENNINGS - POD GWIAZDAMI SMOKA /OFICYNKA/

K. KWIATKOWSKA - ZBRODNIA W BŁĘKICIE /ZYSK I SKA/

Ostatnia książka za 2 grosze !

I /chyba/ dosyć ładna równowaga : kryminał skandynawski, kanadyjski i polski retro.

Napiszcie, co kupicie, jeśli skorzystacie z promocji empiku.

Naznaczony miłością

W ramach remanentu /czytaj nadrabiania zaległości/ przeczytałem niekryminalną pozycję BERNHARDA SCHLINKA pt. LEKTOR. Powieść, którą pożyczyła mi E., to pozycja na jeden-dwa wieczory.

Zaczyna się od spotkania. 15-letni Michael wymiotuje na ulicy. Z pomocą przychodzi mu starsza od niego kobieta. Piękna kobieta. Zauroczenie przeradza się w fascynację, fascynacja w miłość.

Ale Hanna, tak ma na imię ukochana naszego bohatera, skrywa tajemnicę. A nawet dwie.

W przeszłości była strażniczką w obozie koncentracyjnym. I po latach ma dosięgnąć ją sądowa sprawiedliwość. Drugiej tajemnicy nie zdradzę, by nie zepsuć lektury.

Dodam tylko, że spotkanie Hanny i miłość do niej naznacza całe późniejsze życie Michaela. Miłość próbuje przeistoczyć się w zrozumienie. Zrozumienie drugiego człowieka i jego czynów.

Miłość i śmierć to dwa przewodnie tematy tej powieści. Proza subtelna, momentami wkracza w bardzo intymne przeżywanie uczuć drugiej osoby. Bo cisza też mówi.

Żeby nie ujawniać zbyt wiele, nadmienię, iż w końcowych rozdziałach autor zdenerwował mnie. Kibicowałem Michaelowi, a tu taki zwrot akcji.

Filmu nie widziałem, książka godna polecenia. Kto jeszcze nie czytał, niech to nadrobi. Warto. Przekonałem się na własnym przykładzie.

18:38, tommyknocker , news
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 lutego 2011
Sentencje

Często w książkach beletrystycznych możemy znaleźć ciekawe, mądre bądź niepokojące słowa. Do tej ostatniej kategorii należy sentencja wypowiedziana przez jedną z postaci w KOMISARZU, pozwólcie, że sparafrazuję : Lepiej iść do nieba chorym niż zdrowym do piekła.

Co o tym sądzicie ?

09:34, tommyknocker , news
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 21 lutego 2011
Sprawy organizacyjne

Postaram usystematyzować moją przygodę z blogiem. Deklaruję nowe wpisy trzy razy w tygodniu, tj. w poniedziałki, wtorki i soboty.

Komentarze będę dodawać na bieżąco, czyli częściej niż w poprzednim punkcie.

Mam nadzieję, że dotrzymam postanowienia. Bo jak mawia pewien pan, do internetu wszyscy, a czytać książek nie ma komu :)

Zapraszam do odwiedzin !

18:28, tommyknocker , news
Link Dodaj komentarz »
Magiczne 30 zł

I jeszcze kilka ekonomicznych rozważań. Zauważyliście, jak rosną ceny książek. Coraz mniej tytułów /czytaj - nowości/ można kupić poniżej granicy magicznych 30 zł. Do tych przemyśleń skłoniła mnie ciągła fluktuacja cen książek w przedsprzedaży na empik.com. Czekam m.in. na WOŁANIE Z ODDALI AKE EDWARDSONA, które do niedzieli kosztowało 30,99zł, a obecnie /bo wydawca podniósł cenę/ jest to 34,99zł /a cena okładkowa wzrosła do 39,90zł/.

Najdroższe książki wydaje WAB /polscy debiutanci osiągają tam zaporowe 49,90zł, jak było w przypadku pana Hagena/. Drogi jest też AMBER /którego nie lubię za zaprzestanie serii KRYMINAŁ Z KLASĄ/ oraz PRÓSZYŃSKI /powieść ANNE HOLT z 1993 roku wydana w tym roku kosztowała 36zł przy ok. 330 stronach/.

Niższe ceny, na szczęście, oferują mniejsze oficyny takie jak NOIR /wiele tytułów poniżej 30zł/ oraz C&T /większość tytułów poniżej granicy/. ALBATROS podnosi swoje ceny, ale za to, jak ładnie wydaje swoich autorów, CZARNA OWCA /wspomniany wyżej EDWARDSON/ też winduje ceny, ale jak tu nie czytać wydawanych przez nią Skandynawów?....

Child & McCarthy

Na stosie tytułów wypożyczonych czekają m.in. trzy pozycje LEE CHILDA /serię z Jackiem Reacherem lubię, bo to porządna sensacja/

oraz dwie pozycję CORMACA MCCARTHY - to będzie moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Książki są ładnie wydane, podobają mi się okładki, Recenzje dosyć entuzjastyczne, choć książki smutne /ponoć/

Problemy Matthew Shardlake
lektury "Komisarza" ciąg dalszy
niedziela, 20 lutego 2011
C.J. SANSOM KOMISARZ

Kryminał historyczny. Pozytywne zaskoczenie !

C.J. SANSOM KOMISARZ

I oto naszą pierwszą pozycją będzie kryminał historyczny. To jedna z moich ulubionych podkategorii, bo przenosi nas w czasie. Na przykład do wiktoriańskiej Anglii (powieści Anne Perry), bądź w bardziej odległe epoki (seria z Cadfaelem Ellis Peters).

C.J. Sansom to debiutant w naszej samotni. Książkę wydało w zeszłym roku wydawnictwo Albatros. Pozycja przykuwa uwagę /choć kupiłem ją na allegro, nie w tradycyjnej księgarni/ - tłoczone litery na okładce, ciekawa stylizacja serii /tak,tak! - będą kolejne tomy/.

Autora znałem tylko ze słyszenia /wydano jego ZIMĘ W MADRYCIE/, a do książki podchodziłem sceptycznie /trudno o dobry kryminał historyczny/. Intuicja czytelnicza, na szczęście nie zawiodła! Nie wspomnę, że w dłuuuuuuugiej kolejce czeka też kolejny tom zakupiony na wyprzedaży w empiku:)

Do rzeczy ! Jestem po ok.1/4 książki i mówię warto!

Przenosimy się do 16-wiecznej Anglii, ówczesny rząd przejmuje właśnie kościelne majątki, w tym pełne bogactw i grzechu majątki klasztorne. W jednym z nich , w Scarnsea, popełniono właśnie zbrodnię - królewski komisarz został tam pozbawiony głowy.

I oto C.J. Sansom wprowadza swojego bohatera - jest nim ułomny /czytaj - garbaty/ prawnik Matthew Shardlake. Shardlake wraz ze swym asystentem wyruszają do klasztoru, a tam spotykają na swojej drodze klasztorne indywidua... Shardlake budzi moją sympatię, akcja książki rozgrywa się w podobnych do dzisiejszych warunkach - zima, biel śniegu, przenikiwy wiatr...

I oto pan Shardlake puka do drzwi Samotni - będę kończył, bo musi obejrzeć ciało zabitego komisarza, które przechowywane jest w klasztornej infirmerii. Ciekawym, co wydarzy się dalej. Wszak ofiarę zamordowano w zamnkniętym od zewnątrz pomieszczeniu. Mamy więc locked-room mystery.

pozdrawiam i zachęcam do wpisów

20.02.2011 No to stało się !

Słowo się rzekło. Zaczynamy.

Witam w Samotni1981.

Mam na imię Tomasz. Mieszkam w północnej Wielkopolsce.

Czytam od zawsze. Kamieniem milowym był przeczytany w latach dzieciństwa zbiór opowiadań JOAN AITKEN POKÓJ PEŁEN LIŚCI.

Od tego zaczęła się przygoda z tajemnicą. Trwa od wielu lat. Książki uwielbiam. Dobre kryminały ubóstwiam.

Czytam kilkanaście tytułów miesięcznie. Kupuję jeszcze więcej.

Od dziś będę publikował swoje opinie na blogu. Zachęcam do komentarzy.

Tagi: tajemnica
19:32, tommyknocker
Link Komentarze (6) »